Acil Tıp Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

70
Acil Tıp Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Sağlık sektörüne çok eski zamandan beri hep ihtiyaç duyulmuştur. Her geçen yıl ile birlikte sağlık konusunda da yeni bilgiler elde edilmiş ve gelişim görülmüştür. Sağlık sektöründe ayrı ayrı bölümler, doktorlar, hemşireler, tedaviler, hastalıklar vb. şeyler vardır. Her ne kadar alanlar farklı olsa da, bir bütün olarak düşünülmelidir. Bunlardan bir tanesi sağlıkçı kategorisinde olan acil tıp uzmanlarıdır. Acil tıp uzmanı maaşı ne kadardır?

Acil Tıp Uzmanı Maaşı

Acil tıp teknisyenlerine nazaran daha üst seviyede ve daha fazla bilgili olup, daha fazla yetkiye sahiptiler. Acil tıp teknisyenleri, diğer adı ile ATT’lerle karıştırılmamalıdır. Bu konuda birçok şey insanlar tarafından araştırılıp merak ediliyor. Özellikle bu mesleği düşünen veya merak eden kişiler tarafından acil tıp uzmanları hakkında bilgiler aranmaktadır.

Bu konudaki merak edilenler genelde, nasıl acil tıp uzmanı olunur?, acil tıp uzmanı maaşı, acil tıp uzmanı ne iş yapar? acil tıp uzmanı nerelerde çalışır? gibidir.

Acil Tıp Uzmanı Kimdir?

Acil tıp uzmanı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra ve bu unvana sahip olmak için gerekli koşulları yerine getirmiş, hastanelerin acil bölümünde bütün araştırma ve eğitim işleri ile ilgilenen, acil servisteki hastalara yapılması gereken şeylerin (tedavi) yapılmasını sağlayan kişilerdir. Beklenmedik şekilde oluşan sağlık problemlerini ele alır, değerlendirmesini ve kontrolleri yapar. Tıbbi ilk müdahaleyi de acil tıp uzmanları yapar.

Sağlık sektöründe çalışmaya uygun, sabırlı bilgili ve gerçekten kendini bu işe uygun gören kişiler acil tıp uzmanı olmak için gerekli yollardan geçip bu unvana sahip olabilir. Unvanı aldıktan sonra ise mesleğinin gerektirdiği şeyleri yerine getirir. Acil tıp uzmanı olmak için sırasıyla; altı yıllık eğitim veren Tıp Fakülteleri bölümünde eğitim görmek, TUS ‘a (Tıpta Uzmanlık Sınavı) giriş yapıp ilgili bölüm için gerekli puanı kazanmak ve uzun soluklu stajı (5 yıllık) başarı ile tamamlama işlemleri gereklidir.

Bu unvana sahip olan kişiler başlıca şunları yapmaktadır;

  • Acildeki hasta bakımlarını sağlamak,
  • Acil servis içerisinde var olan işleyişin düzenini sağlamak,
  • Acil servisteki işleyişi denetim altına almak,
  • Pratisyen hekimlerin çalışma durumlarını kontrol etmek,
  • Hizmet denetlemek,

Kısaca acil servis bölümündeki birçok şeyi yaparlar.

Merak edilenler arasında bir de acil tıp uzmanlarının aldığı maaşlar vardır. Nasıl olunur?, ne iş yapar? gibi soruların yanında bir de bu soru vardır. Acil tıp uzmanı unvanını olan kişilerin maaşı ortalama 15 bin TL’dir. En yüksek maaşın 18 bin TL, en düşük maaşın ise 12 bin TL şeklinde olduğu bilinmektedir.

Bu uzmanlar tıp sektöründe önemli bir yere sahiptir. Özel sektörde, her ne kadar tecrübe varsa maaş da o kadar artar şeklindedir. Yani tecrübe ile birlikte maaş da artış göstermektedir. Bu durum nedeni ile çok kişi özel sektörü tercih etmektedir. Bu tercih de aslında bir yandan avantajlıdır.

Bir cevap yazın