Adli Tıp Uzmanı Maaşı

45
Adli Tıp Uzmanı Maaşı

Şüpheli gerçekleşen her türlü olayda yargı organları, adli soruşturma sürecinde suç mahallinde gerçekleşen tüm olayları incelemektedir. Suç mahallinden toplanan bulgu ve kanıtların doğru ve güvenilir bir şekilde bir araya getirilmesi gerekmektedir. Adli tıp uzmanı maaşı ne kadardır?

Yargı sürecinde kullanılmak için, konusunda uzmanlığını almış kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Adli tıp yargı sürecinde bilirkişilik hizmetini uzmanlık düzeyinde sunulması amacıyla kurulmuş bir bilim dalıdır.
Kurum, kendi uzmanları tarafından tıbbi bilgi ve yöntemlerini kullanarak, olay yerini ya da kişiyi analiz etmektedir. Daha sonra hazırladıkları raporlar yargı organlarında kullanılmaktadır…

Adli Tıp Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Görevine yeni başlayan adli tıp uzmanları başlangıçta 5 bin lira civarında maaş alır. Zaman içinde görev ve sorumlulukları artarak, iş deneyimleri ile birleştiğinde ise maaşları 9 bin lira civarlarına yükselir. Artan başarı ve tecrübeleriyle beraber adli tıp uzmanları en yüksek 17 bin lira maaş alabilir. Bunun yanında nöbet, icap gibi durumlar maaşı etkilerken, döner sermayeden alınan katkı payları ile aylık gelirleri artış göstermektedir.

Toplumda ya da bireyde oluşan hukuki sorunların, bilimsel teknikler kullanarak çözümlenmesinde adli tıp uzmanlarına gerek duyulmaktadır. Halk arasında akla ilk otopsi gelse de adli tıp uygulamaları bununla sınırlı kalmamaktadır. Adli tıp uzmanlarının otopsi dışında sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlar;

• Olay yeri inceleme: Evde ölüm, cinayet, kaza,
• Olay mahallinden veya kişilerden, kan, kıl, idrar, doku örneklerini toplayarak test etmek,
• DNA analizi, babalık tespiti,
• Gerçekliklerini doğrulamak için yazılı belgeleri incelemek,
• Balistik ve kriminalistik incelemeler yapmak.
• Tüm laboratuvar yöntemlerini ve protokollerini takip etmek, malzemelerinin bakım ve gözetimini yapmak,
• Kanıt analizine dayanarak yazılı raporlar hazırlamak,
• Konu ile ilgili verilerin veri tabanlarına girişini yaparak adli analiz sonuçlarının güvenilirliğini arttırmak,
• Adli tıp uzmanları, yargı görevlilerine, adli psikoloğa ve suç soruşturması esnasında bulunan kolluk kuvvetlerine uzman tavsiyesinde bulunarak adli ekip üyeleri ile işbirliğine bulunurlar.
şeklindedir.

Adli Tabip veya Adli Tıp Uzmanı Kimdir?

Tıp fakültesinden eğitimini altı yılda tamamlayarak mezun olan hekim, herhangi bir alanda uzmanlık isterse (genel cerrahi, kulak burun boğaz, ortopedi, üroloji) konuyla ilgili TUS ( Tıpta Uzmanlık Sınavı) a girerek tercih ettiği bölümün puanını alması gerekmektedir. Eğer hekim adli tıp uzmanı olmak istiyorsa TUS’a girip bölümü kazanarak yerleştikten sonra dört yıl daha uzmanlık eğitimin bitirmesi zorunlu olmaktadır. Yani öncelikle doktor (hekim) olmanız; Sağlık Bakanlığı’nca tescil edilen diplomanızın bulunması istenir.

Nasıl Niteliklerde Olmak Beklenmektedir?

*Disiplinli, takım çalışmasına yatkın olmak,
*Aşırı stresli ve duygusal durumlar karşısında güçlü kalabilme yeteneğine sahip olmak,
*Yazılı ve sözlü gelişmiş bir iletişim becerisine sahip olmak,
*Analitik düşünme ve iyi gelişmiş gözlem yeteneğine sahip olmak,
*Sabırlı ve yüksek konsantrasyon sahibi olabilmeli, problem çözmede tarafsız olabilmeli ve mantık çerçevesinde kalabilmeli,
*Kişinin detaylara odaklanabilmesi ve analiz yeteneğinin güçlü olması beklenmektedir.

Bir cevap yazın