Ağ Kurulum Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

47
Ağ Kurulum Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Bir kuruluş içinde veya kuruluşlar arasında bilgisayar ağlarını kurma, geliştirme ve sürdürme gibi sorumluluklara sahip olan kişilere ağ kurulum mühendisi denir. Müşterilere, tedarikçilere ve personellere destek sunan ve sorunları gideren ağ kurulum mühendisleri yeni ağların tasarlanmasında da önemli rol oynarlar. Amaçları, kullanıcılar için maksimum performans ve yüksek kullanılabilirliğe sahip ağ altyapısı bütünlüğünü sağlamaktır. Bu ağlar bilgisayar, ses ve güvenlik duvarı içerebilir. Ağ mühendisleri bir kuruluşun BT destek ekibinin parçası olabilir veya dış kaynaklı bir BT ağ danışmanlık firması altında çalışabilirler. Ağ kurulum mühendisi maaşı ne kadardır?

Ağ Kurulum Mühendisi Maaşı , Sorumluluk ve Görevleri

Ağ mühendislerinin birçok farklı görev ve sorumluluğu vardır. Sistem konfigürasyonu tasarlamak ve sistem kurulumunu yönetmek başlıca görevlerinden biridir. Bunun yanında sistem standartlarını tanımlarlar ve belgeleyerek ağ ortamı oluştururlar. Yeni çözümler de tasarlayarak ağ sorunlarını giderirler. Ağ optimizasyonu yaparak performansı en üst düzeyde tutmaya özen gösterirler. Belli politikalara bağlı kalan ağ kurulum mühendisleri, ağ sistemlerini de bu şekilde garanti altına alırlar. Güvenlik duvarı ortamlarını da BT güvenlik politikalarına uygun şekilde yönetirler.

Kurulum esnasında sahada bulunan mühendisler ve son kullanıcılar için uzaktan destek sağlayarak sorun giderme ve arıza bulma gibi işlerle ilgilenen de yine ağ kurulum mühendisleridir. IP adresleme ve barındırılan cihazlar için kapasite yönetimini, denetimini üstlenen mühendisler, müşterileriyle iletişime geçmek için e-posta veya telefon kullanırlar.

Ağ Kurulum Mühendisleri Çalışma Şartları

Ağ kurulum mühendisleri standart olarak hafta içi çalışırlar. Mesai saatleri dışında hafta sonu veya akşam saatlerinde telefon ile görüşme yapabilirler. Serbest meslek olarak da yapılabilen bu iş için bazı özelliklere de sahip olmanız gerekiyor. Teknik problemlere her an cevap verebilmek için de bir engelinizin olmaması gerekiyor. Ağ kurulum mühendisi olmanın emekli aylığı, araç yardımı, özel sağlık sigortası ve ikramiye programı gibi avantajları da vardır.

Çalışmaları genellikle ofisten yürüten ağ kurulum mühendisleri çalıştıkları kuruluşun büyüklüğüne göre farklı siteler üzerinden de çalışmalarını yürütebilirler. Bilgisayar ağlarına bağlanan şirketler, her an teknik bir sorunla karşılaşabilir ve bu yüzden ağ kurulum mühendislerine büyük bir iş düşer. Danışman olarak da çalışabilen bu meslek kolu, müşterilerin ofislerinde ve bazı tesislerde faaliyetlerini yürütebilirler.

Aranan Nitelikler ve Maaş

Bu meslek için aranan bazı nitelikler vardır. Bilgisayar bilimi konusunda belli bir dereceye sahip olması gereken ağ kurulum mühendisleri bilgisayar yazılımı, bilgisayar sistemleri mühendisliği, elektrik/elektronik mühendisliği, ağ güvenlik yönetimi, fizik ve matematik gibi konularda da bilgi sahibi olmalıdır.

Çalışılan kuruluşun iş ve sanayi ihtiyaçlarına göre de teknik bilgilere sahip olması gereken mühendislerin iletişim becerileri, analitik düşünme yetileri ve organizasyon becerileri de yüksek olmalıdır. Giriş seviyesindeki ağ kurulum mühendislerinin maaşları 39.000’den başlarken tecrübeli çalışanların günlük ücretleri 1100 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Bir cevap yazın