Aile Hekimi Maaşı

58
Aile Hekimi Maaşı

Aile hekimleri, aile sağlığı merkezini yönetmenin yanında çalıştığı ekibi denetlemek, eğitimleri sağlamak, özel programları yürütmek gibi görevlere sahiptir. Aile hekimleri kendilerine kayıtlı olan kişiler için koruyucu sağlık hizmetleri de sağlarlar. Gebe, lohusa, bebek, çocuk izlemleri ve aşılama hizmetleri bu koruyucu sağlık hizmetlerine örnek olarak verilebilir. Aile hekimi maaşı ne kadardır?

Tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti veren aile hekimleri sağlığı geliştirici ve koruyucu hizmetlerin yanında ana çocuk sağlığı ve aile planlaması gibi hizmetler de verirler. Tanı konulamayan veya tedavi edilemeyen hastaları sevk eden, sevk edilen hastaları geri bildiren, muayene eden, tetkikleri yapan ve yatış bilgilerini değerlendiren de yine aile hekimidir.

2021 Yılında Aile Hekimi Maaşı

2021 yılında güncel aile hekimi maaşları 5500 TL ile 7000 TL arasındadır. Hizmet süreleri ve uzmanlıkları da maaşlarına etki eden faktörlerdir. Ayrıca aile hekimleri görev yaptıkları yer dışında ek olarak da vazife yapabilirler. Bunlar da yine maaş hesaplanırken göz önünde bulundurulur. Yine bakılan hasta sayısına göre de bu ücret artar. Maaşlara yapılan kesintiler de maksimum %15 oluyor.

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Aile hekimi olabilmek için üniversitelerin tıp bölümünden mezun olmak ilk şarttır. Pratisyen hekim unvanı kazanıldıktan sonra aile hekimliği programına tamamlanır ve Aile Hekimi Sertifikası alınır. Tıp fakültesine bağlı olan Aile Hekimliği Anabilim dalını bitirmek gerekiyor. Daha sonra istenilen bir alanda uzman olabilmek için Uzmanlık Sertifikası alınmalıdır.

Aile hekimlerinde aranan bazı nitelikler vardır. İletişim becerilerinin yüksek olması, dinleme becerisine sahip olmak ve tıp alanındaki gelişmeleri takip etmek aile hekimi olmak için aranan önemli niteliklerdir. Hastalara dil, din ve ırk ayrımı gözetmeden eşit şekilde davranmak da her sağlık çalışanında aranan bir şarttır.

Aile Hekimi Çalışma Şartları

Aile hekimleri, cemiyet sağlığı merkezlerinde çalışırlar. Farklı noktalardaki aile sağlığı merkezlerinde kendilerine ait odalara sahip olan aile hekimleri, hastalarını burada muayene eder. Gerekli olan malzemeler de oda içerisinde bulunur. Bebek, çocuk, erişkin ve yaşlı kişilere mesai saatleri içerisinde bakarlar. Sabah 08:00’de başlayan mesai akşam 17:00’da biter.

Hafta içi her gün çalışan hekimler, dönüşümlü olarak cumartesi günleri de çalışırlar. Ancak aile sağlığı merkezleri cumartesi günleri yalnızca yarım gün çalışıyor. Toplamda 40 ila 45 saat arasında çalışan aile hekimleri günde 9 saat görevlerini sürdürürler. Resmi tatiller ve dini bayramlarda da çalışmazlar.

Aile Hekimi İş Tanımı

Muayene olmaya gelen hastaların iyi bir hizmet alması aile hekimlerinin sorumluluğundadır. Hastaların tedavi edilmesi ve kullanacakları ilaçlarla ilgili bilinçlendirilmesi de yine hekimlerin sorumluluğundadır.

Tanı koymak, tedavi sürecini planlamak, sıhhat raporu yazmak, sevk belgesi düzenlemek ve reçete yazmak da iş tanımı arasındadır. Muayene ettikleri hastaları hastaneye yönlendirmek de yine aile hekiminin sorumluluğundadır.

Bir cevap yazın