Almanca Öğretmeni Maaşı 2021

86
Almanca Öğretmeni Maaşı 2021

Öğretmenlik uzun zamandan beri var olan bir meslektir ve kutsal meslek olarak da bilinir. Üniversite sınavına girecek olan birçok öğrencinin aklında öğretmenlik vardır. Bu meslek kendi içerisinde alt başlıklara ayrılmaktadır. Yani öğretmenlik çeşitli branşlara ayrılır. Öğretmenlikte yer alan branşlardan (dil branşı) biri de Almanca öğretmenliğidir. Almanca öğretmeni maaşı ne kadardır?

Almanca öğretmenliği bölümü, eğitim veren üniversitelerin eğitim fakültelerinde yer alan, Almanca Öğretmenleri adı altında öğrencileri yetiştirme ve onlara öğretmen unvanı verme amacıyla 4 yıl süren bir eğitim programıdır. Bazı üniversitelerde yer alan bölüm, hazırlık sınıfı okuma zorunluluğu koymamıştır, fakat bu noktayı es geçmek için yılın başında yapılan yeterlilik sınavına girip bu sınavı geçmek gerekmektedir. Almanca konusunda çok iyi seviyede bulunmayanların hazırlık sınıfını da okuması tavsiye edilmektedir.

Almanca Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Bu bölüme yerleşip Almanca Öğretmeni olmak isteyen kişiler şunları yapmalıdır;

YKS adı verilen üniversite sınavında, birinci ve son oturum olan üçüncü oturuma girmelidir. Birinci oturum olan TYT (temel yeterlilik testi) ve üçüncü oturum olan YDT (yabancı dil testi) bölümlerine girdikten sonra Almanca Öğretmenliği bölümünü tercih etmek için TYT’den 150 ya da üzeri puan almaları durumunda üçüncü oturuma (YDT) giriş hakkı kazanırlar. Bu sınavlardan sonra bölüm için gerekli puanı almaları lazımdır. Daha sonrasında yerleşmeleri durumunda 4 yıllık eğitim süreçlerine başlamaktadırlar.

Bölümden mezun olacak öğrenciler öğretmen unvanı alarak mezun olurlar. Öğretmenlik yapmaya hakkı olan bu kişiler; isterlerse devlet okullarında, isterlerse de özel okullarda görev yapabilirler. Ancak burada KPSS unutulmamalıdır. Mezun olduktan sonra hemen öğretmen olunmuyor ve öncesinde KPSS’de yer alan Genel-Kültür / Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri bölümlerine katılmak gerekmektedir. Ardından atama durumları gerçekleşmektedir. Gerekli şeylerden sonra sözlü mülakata da girilir, başarılı olma durumu ardından tercih yapılıp atanılır.

Almanca Öğretmenleri; MEB okullarında ve özel okullarda öğretmen olarak, üniversitelerde öğretim görevlisi olarak, turist rehberi olarak, tercüme bürolarında ve Dışişleri Bakanlığı’nda ya da bağlı birimlerde görev yapabilir.

KPSS’de (kamu personeli seçme sınavı), ortalama 77 – 78 puan alan öğretmenler devlete ait okullara atanabilir. Bu sınav puanlarında bazı zamanlarda değişmeler olabileceği de unutulmamalıdır.

Almanca Öğretmenlerinin maaşları yeni başlamış öğretmenlerin ortalama 3000 ve 3500 civarıdır. Bazı durumlar sonucunda maaş artış gösterebilmektedir. Örneğin, mesleğiniz öğretmenlikse ve eşinizin işi yoksa aile yardımı yapılabilir. Aynı şekilde çocuk sahibiyseniz, 0-6 yaş grubundaki çocuklar için (üçten fazla olmamak şartıyla) her çocuk için ücret alınmaktadır. Branşı dil olan öğretmenlerin çoğu dil tazminatı da alabilmektedir.

Bunların dışında ek ders ücreti de vardır. Bu ücret öğretmene göre farklılık göstermektedir. Haftalık full ek ders alan Almanca öğretmeni, ayrıyeten 750 TL kadar kazanmaktadır. Özetle, Almanca Öğretmeni maaşı 3000 – 3500 arasıdır. Kademedeki artış ile birlikte maaşın da artış göstereceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın