Anaokulu Müdürü Maaşı

55
Anaokulu Müdürü Maaşı

Okul öncesinde eğitim verilen anaokullarında tüm faaliyetleri ve işleyişi takip eden, düzeni koruyan ve okul içerindeki eğitimin sürecini takip eden, düzenleyen en yetkili kişi okul müdürüdür. Anaokulu müdürü maaşı ne kadardır?

Peki anaokulu müdürü maaşları ne kadar sorusundan önce anaokulu müdürünün görevleri nelerdir, nasıl anaokulu müdürü olunur bunları yanıtlayalım.

Anaokulu Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Anaokulu müdürü yardımı personeller olan öğretmenlerle birlikte tüm faaliyetleri düzenler. Okuldaki eğitimin düzenli ve başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Anaokulu müdürü, okuldaki prensiplerin uygunluğuna göre düzenli ve başarılı bir eğitim sürecinin oluşmasına zemin hazırlar. Öğretmenlerle birlikte hem yıllık hem de dönemlik verilen müfredata göre eğitim planı ve faaliyetleri hazırlar. Anaokulu müdürü öğretmenleri denetler ve onlar hakkında değerlendirmede bulunur. Millî Eğitim Bakanlığının ve eğitim müdürlüklerinin verdiği görevlerin yerine getirilmesini sağlar. Toparlarsak eğer anaokulu müdürünün görevleri;

  • Okuldaki eğitim ve öğretim çalışma sistemlerinin hepsini eğitim yılı başlamadan planlamak, bu planı öğretmenlerle düzene ve sıraya koymak,
  • Eğitim kalitesinin düzenini artmasını sağlamak bunlar için araştırmalar, metotlar bulmak,
  • Yıllık eğitim programı hazırlandıktan sonra da günlük program hazırlamak,
  • Öğretmenleri denetleyip rehberliklerini sağlamak,
  • Okuldaki temizliğin ve sağlığın devamlılığını oluşturacak malzemelerin tespiti ile temini yapmak,
  • Okul içindeki disiplini oluşturmak,
  • Eğitim sırasındaki malzemelerin tespit edip temin etmektir.

Nasıl Anaokulu Müdürü Olunur?

Üniversite eğitiminin Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden mezun olan kişiler olabilirler. Anaokulu müdürü olmak için lisans derecesiyle mezun olmak gerekir. Ancak bir diğer koşulda, belli bir dönem öğretmenlik yaptıktan sonra anaokulu müdürü olabilirler. Şartların uygunluğu sağlandıktan sonra göreve başlanır. Okul müdürlükleri için alınması gereken eğitimler vardır. Eğitimde ahlak ve etik, okul öncesinde eğitim programı, ilk yardım, çocuk sağlığı, oyun gelişimi ve çocuk psikolojisi gibi başlıklar altında eğitim verilmektedir. Bu eğitim başarı ile tamamlandıktan sonra göreve başlanılır.

Anaokulu Müdürü Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Aktif olarak çalışan bir anaokulu müdürü maaşı çalışılan kurum ve şirketin kapasitesine göre değişmektedir. Ortalama bir değer vermek zordur. Ancak asgari geçim indirimi, prim ve diğer ödenekler ile farklılık gösterdiğinde kesin bir bilgi edinmek için işverenlere veya resmi eğitim kurumlarına başvurmalısınız. Yine de ortalama bir bilgi edinmek istenildiğinde 4500 ila 6000 arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın