Anaokulu Öğretmeni Maaşı

517
Anaokulu Öğretmeni Maaşı

Türkiye’nin geleceği için güzel çocuklar yetiştirmek, bilgili nesiller aktarmak ve eğitim-öğretimi iyi bir şekilde başlatmak gerekir. Bu nedenle çocuklar yavaş yavaş büyürken hem aile hem de okul öncesi eğitimde öğretmenler çocukları eğitir. Henüz eğitim hayatının ilk adımı olan anaokulunda öğretmenlerin yükü de büyüktür. Anaokulu öğretmeni maaşı ne kadardır?

Bir anaokulu öğretmeni ne kadar iyiyse o kadar da güzel bir insandır. Kreşe göre daha farklı olan anaokullarında çocuklar hem eğlendirilirken hem de temel eğitimler gösterilir. Bunu ise anaokulu öğretmenleri yapar.

Günümüzde çok popüler olan öğretmenliğin ana seviyesi olan anaokulu öğretmenlerinin bazı sorumlulukları bulunur. Peki bu sorumluluklar nelerdir?

Anaokulu Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Çoğu mesleğin maaşı merak edilmektedir. Bu mesleklerden birisi de öğretmenlik maaşlarıdır. Öğretmenliğin alt dalı olan Anaokulu Öğretmeni ise devlet okullarında performansa göre maaş almaktadır.

Anaokulu öğretmenlerinin en düşük maaşı 2021 yılı itibariyle 2600TL olmaktadır. Eğer öğretmen günde çalıştığı saati yukarıya çıkarıyorsa ve daha fazla mesai yapıyorsa bu durum 4000TL’ye kadar yükselebilir. Ancak anaokulu öğretmenlerinin ortalama maaşı 3100-3300TL olarak bilinir.

Anaokulu öğretmenleri öğrencisinin evine özel eğitim ve gelişim desteği için gidiyorsa bu fiyat değişiklik gösterebilir.

Özel okullarda eğitim faaliyeti veren anaokulu öğretmenlerinin maaşları özel okula göre değişmektedir. Bu durumda sabit bir maaş bilinmese de genellikle devlet okullarında verilen maaştan daha fazla maaş verildiği bilinmektedir. Kısacası anaokulu öğretmeni maaşı ortalama 3200TL civarındayken, özel okul öğretmeni maaşı ise genellikle bu fiyatın biraz daha üstündedir.

Anaokulu Öğretmeni Ne İş Yapar?

Okul öncesi eğitim için görev yapan anaokulu öğretmenleri, çocukların geleceğine ışık tutmak için çaba gösterir. Altı yaşın altındaki çocukları eğiten bu öğretmenler motor becerileri kazandırmayı, temel kavramları öğretmeyi, öz bakım kabiliyetini geliştirmeyi ve okul hakkında bilinçlendirme yapmayı amaçlar. Bu duruma düzgün yemek yemeyi öğretmek, temizliğe, düzene teşvik etmek gibi pek çok durum dahildir.

Bir çocuğa anaokulunda verilen eğitim ne kadar iyiyse çocuğun hayatta ilerleyen zamanlarındaki becerileri de o kadar iyi olabilir. Örneğin anaokullarında el işçiliğiyle ilgili temel beceriler elde edinilir. Bu beceriler ne kadar iyi öğretilirse çocuk büyüyünce bu duruma hayatını adamak isteyebilir.

Anaokulu Öğretmeni Nerede Çalışır?

Okul öncesi eğitim mezunu olan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet anaokullarında çalışırlar. Bu öğretmenler dilerlerse Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel anaokullarında da eğitim verebilir. Bunun yanında okul öncesi eğitim mezunu olan kişiler kreşlerde de eğitim gösterebilir.

Bu durumda seçim öğretmenin olacaktır. Eğer öğretmen özel bir okulda özel bir maaşla çalışmak istiyorsa ve becerilerine güveniyorsa özel okula, eğer devlet okulunda belirlenen maaşla çalışmak istiyorsa da devlet okulunda çalışmak için başvurabilir. Öğretmen atandıktan sonra çalışacağı yere özgürce karar verebilmektedir.

Bir cevap yazın