Anestezi Doktoru Maaşı

403
Anestezi Doktoru Maaşı

Sağlık sektöründe önemli rolü olan bölümlerden bir tanesi de anestezidir. Sağlık terimi olan anestezi, kelime anlamı olarak ilaç yardımıyla vücudun bütününde veya belirli bir bölgesinde duyuların azalmasıdır. Bir diğer deyişle uyuşturucu ilaç verilerek ağrı hissini ortadan kaldırmak, uyutmak da denebilir. Anesteziye ameliyatlar konusunda çok fazla ihtiyaç vardır. Çünkü ameliyatlar hastaları tamamen bayıltıp ya da belirli bölgeleri uyuşturup yapılmaktadır. Bu nedenle anestezisiz ameliyat düşünülemez. Ameliyatların ağrısız ve güvenli geçmesi için son derece önemlidir. Aynı zamanda ameliyatı gerçekleştiren cerrahlara da uygun bir ortam olmuş olur. Anestezi doktoru maaşı ne kadardır?

Anestezi Doktoru Maaşı Ne Kadar?

İşinde ilerlemiş ve anestezi doktoru unvanı almış kişiler tarafından öncelikle gerekli bilgiler göz önüne alınıp daha sonra anestezi işlemi uygulanır. Türlere ayrılan anestezilerden (genel anestezi, lokal anestezi, bölgesel anestezi ve sedasyon anestezi) hastaya uygun olanı seçilir ve uygulanır.

Bu konuda en çok sorulan ve araştırılan şeylerden bazıları da anestezi doktoru ne iş yapar?, nerelerde çalışır? gibi sorulardır.

Anestezi doktorları ameliyat esnasında herhangi bir hissiyat yaşanmaması amacı ile hastaya anestezi uygular. Bu kişiler anestezi işlemi öncesinde hastaların tıbbi geçmişlerini değerlendirir.

Hastalarla konuşur görüşür ve hangi anestezi çeşidinin uygulanacağına karar verir, uygular. Ameliyat sırasında olası riskleri belirler.

Anestezi miktarını ve hastanın durumunu kontrol eder.

Tıbbi teknisyenlerin, hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının koordine edilmesini sağlar.

Tıbbi konularda sahip olduğu bilgileri geliştirip, çeşitli araştırmalar yapar.

Yaşam destek tekniklerini uygular. Hastaların taburcu edilmelerine veya odaya gönderilmelerine uygun olup olmadıklarına karar verir.

Anestezi öncesi, anestezi sırası ve anestezi sonrasında hastaların durumunu inceler. Yan etkiler ya da komplikasyonlara göre önlem alır. Anestezi doktorları genelde bu işlemleri yapmaktadırlar.

Bir diğer soru ise nerelerde çalışır? şeklindedir. Anestezi doktorları kamuya ait hastanelerde, üniversitelerin ve özel hastanelerin ameliyathane bölümlerinde, acil servislerde, reanimasyon servisleri, ağrı odaları, özel tıp merkezlerine ait ameliyathane ve acil servis kısımlarında görev yapabilirler.

Anestezi doktoru maaşları ortalama 16.350 TL’dir. En düşük anestezi doktoru maaşı 11.420 TL iken, en yüksek maaş ise 21.270 TL’dir. Doktorların bulunduğu kademeye göre değişiklik olmaktadır. Anestezi doktoru pozisyonunda çalışan kişilerin, ilerleyen kariyerleri maaşlarında değişiklik de yapmaktadır. Yani bu sektöre yeni adım atmış olan kişiler ile uzun zamandan beri bu işi icra eden kişilerin aldığı maaşlar aynı olmamaktadır.

Anestezi doktoru çoğunlukla anestezi teknikerliği ile karıştırılmaktadır. Anestezi teknikeri olmak için 2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olmak yetiyorken, anestezi doktoru olmak için üniversitelerin 6 yıl süren tıp fakültelerinde eğitim almak, eğitimin ardından TUS’a (Tıpta Uzmanlık Sınavı) girip anestezi bölümünde 4 yıl süreyle uzmanlık eğitimi almak gereklidir. Kısaca, alınacak 10 yıllık eğitim sonunda anestezi doktoru olunabilmektedir.

Konsantrasyonu yüksek ve iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmak anestezi doktorluğunda önemli maddelerdir.

Bir cevap yazın