Araştırma Görevlisi Maaşı

432
Araştırma Görevlisi Maaşı

Son dönemde meslek seçimlerinde en çok araştırma görevlisi yer almaktadır. Birçok kişinin tercihleri arasında akademisyenlik en çok yöneldiği mesleklerden bir haline gelmiştir. Üniversite eğitimini tamamlayan gençler yüksek öğretim alanlarında farklı unvanlarda akademisyenlik yapmak istiyorlar. Peki araştırma görevlisi maaşı ne kadardır?

Araştırma Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Türkiye İstatistik Kurumunun açıklanan enflasyon oranları ile değerlendirilmektedir. Değerlendirilen enflasyon oranlarında tüm kamu kuruluşlarında çalışanları ve buradan emekli olanların maaşları belirlenmektedir. Yapılan enflasyon oranları doğrultusunda zam oranları netleştirilir.

Yükseköğretim kurumlarında, araştırma görevlisi akademik personelin güncel maaşları bekar ve çocuk yardımından yararlanmayan kişilere göre değişiklik göstermektedir. Maaşlar buna göre hesaplanır. AGİ yani asgari indirim dahil edilmeyen fiyatlar veya dahil edilen ücretler biraz karışıklık oluşturmaktadır. Bazı memurlar için ödenen yabancı dil ücretleri yine maaş olarak eklenebilmektedir. Akademik personellerin belli bir bölümü döner sermayeden faydalanmaktadır.

Peki nasıl akademisyen olunur? Kişinin öncelikle lisans eğitimini tamamladıktan sonra ALES ve YDS ya da YOKDİL sınavlarına girmesi gerekir. Bu sınavlar her üniversitenin kendi içinde belirlediği puanları alarak yüksek lisanslarını yapmaları gerekir. Yüksek lisans veya doktora yaparken araştırma görevlisi kadrosunda yer alabilirsiniz. Araştırma görevliliği için; okuduğunuz alanda bilgi ve birikim sahibi olmalı ve ALES puanından en az 70, yabancı dil puanından da en az 50 almanız gerekir. Ve 35 yaşını doldurmamanız gerekir.

Ardından iki yıl süren bir yüksek lisans eğitimi ile belirlenen sınavlara başvurarak akademisyenlik ilanlarına müracaat edebilirler. Akademik unvanlar uzman öğretim planlamacısı, çevirmen, okutman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi, araştırma görevlisi olarak kademeli bir şekilde ilerleme gösterirler.

Araştırma görevlileri, yüksek öğretim kurumlarında araştırmalar, deneyler, tezler, incelemeler yapar ve yetkili birimlerden verilen diğer görevleri yapan öğretim yardımcıları olarak adlandırabiliriz. Araştırma görevlisi, 657 sayılı kanunun 74.maddesindeki son fıkrası gereğince kamu kurum ve kuruluşlarına naklen memur olarak sınavsız atanabilir, geçebilirler. Üniversitelerin kadrosunda da en fazla 3 yıl kalma zorunluluğu ile enstitü kadrosunda bünyesinde lisansüstü eğitimini almış olanlar atanabilirler. Ancak memur kadrolarında ise en az iki yıl çalışma koşulu aranmaktadır. Lisansüstü eğitim süresi boyunca araştırma görevlileri, eğitimleri tamamlandıktan sonra kurum ile ilişiği kesilir. Başka üniversitelerin birimlerinde çalışmaya devam edebilirler.

Bu iki yıl sürenin ardından 657 sayılı kanun gereğince atanabilirler.

Akademisyen olmak isteyenler için;

  • Yüksek lisans yapma zorunluluğu,
  • ALES ve yabancı dil sınavı,
  • Alan belirleme,
  • Araştırma görevliliğini yürütme,
  • Bilimsel makaleler yazma,
  • Araştırma yapma

gibi zorunlu olan süreçleri başarı ile tamamlamaları gerekir.

Araştırma Görevlilerinin Yaptığı İşler

Araştırma görevlileri kendi ana bilim dalındaki hocalarının yönlendirilmeleri ile;

  • Sınav gözetmenliği; üniversitede yapılan sınavların gözetmen olarak görev alırlar. Sınav uygulaması sırasında sınavın başından sonuna kadar araştırma görevlileri sorumludurlar.
  • Derse girmek; akademik bir kadro olabilir ancak öğretim görevlileri gibi ders verme zorunlulukları yoktur. Ders hocasının gelmemesi durumunda derslere girebilirler.
  • Teknik bilgi; hocaların yoğun olması, idari personelin yetersiz olması nedeniyle fakültedeki bir web sitesi işini, derslerin farklı programlar ile hazırlanması gibi işler görev olarak verilebilir.

Bir cevap yazın