Bilgisayar Öğretmenliği Maaşları 2021

261
Bilgisayar Öğretmenliği Maaşları 2021
Bilgisayar Öğretmenliği Maaşları 2021

Bilgisayar Öğretmenliği bölümü eğitim fakültesinde belirleme edilen ve mezun olunduğunda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak resmi bir şekilde ya da özel öğretim kurumlarında Bilgisayar Öğretmenliği  unvanı ile öğretmen olarak mezun olunan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümden mezun olan öğretmenler 5. sınıftan 8. sınıfa kadar dersler vererek öğretmenliklerini yaparlar.

Bilgisayar Öğretmenliği maaşları devlette ve özelde değişiklik gösterdiğinden konuyu kurumlara göre değerlendireceğiz. 

Devlet Okullarında Bilgisayar Öğretmenliği Maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki resmi orta okullarda çalışan Bilgisayar Öğretmenleri haftada 15 ders saatine girerler ve bunun sonucunda net olarak 4400 TL maaş alırlar. Ancak ek derslere girerek bu maaş artmaktadır. Bu nedenle net bir tutar verilemez ancak size tahmini bir tutar vereceğiz.

Öğretmenler hedefiyle güncel ek ders ücreti 18.22 TL’dir. Yani Bilgisayar Öğretmenleri haftada 15 saat derse girerek 4400 TL maaş alırken üzerine girdikleri her ek ders hedefiyle ders başına 18.22 TL daha maaşlarına eklenmektedir (Kurslar hedefiyle ek ders ücreti 36 TL’dir). Haftada 30 saat yani günde 6 saat derse giren bir Bilgisayar Öğretmenleri 5500 TL maaş alır. Ancak öğretmen sözleşmeli olarak görev yapıyorsa bu tutardan aşağı yukarı 250 TL daha az alacaktır. Kurs ek ücretleri daha çok olduğundan haftada 30 saat hafta içi dersine ve hafta sonları da kursa giren bir öğretmen de aşağı yukarı 6000 TL orantısında maaş alacaktır. Yani:

Bilgisayar Öğretmenliği Net Maaşı 4400 TL (haftada 15 saat derse girerse)

Bilgisayar Öğretmenliği Ek Ders Ücreti 18.22 TL (sözleşmeli öğretmenler hedefiyle 15.64 TL)

Bilgisayar Öğretmenliği Kurs Ücreti 36 TL

Bilgisayar Öğretmenliği Maaşları 2021 güncellenecektir.

Özel Okullarda Bilgisayar Öğretmenliği Maaşları

Özel okullarda Bilgisayar Öğretmenliği maaşları çalıştığı kuruma göre değiştiğinden net bir tutar verilememekle birlikte aşağı yukarı olarak 3000-6000 TL arasında değişmektedir.

Ücretli Bilgisayar Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik ek ders karşılığında yapılan öğretmenliktir. Yani atama dışında Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerek duyduğu durumlarda çalışan öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerin öğretmenlik mezunu olma koşulu bulunmamaktadır. Ücretli öğretmenler girdiği ders saati başına maaş alır. Yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi ek ders ücreti 18.22 TL’dir. Haftada 30 saat derse giren ücretli Bilgisayar Öğretmenliği maaşı ise 2700 TL orantısındadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın