Büro Memuru Maaşı

216
Büro Memuru Maaşı

Ofis personeli veya memur olarak da bilinen bu kişiler, bir ofis veya ofis ortamında günlük işlemlerin kesintisiz devam etmesini sağlayan kişilerdir. İç iletişim ve iletişim operasyonlarının çoğundan sorumlu olan bu kişiler aynı zamanda şirketin yüzü olarak da hareket edebilirler. Büro memuru, tüm ticari iletişimleri organize etmekten, belgeleri organize etmekten ve işi yürütmekten sorumludur. Büro memuru maaşı ne kadardır?

Büro Memuru Maaşı Ne Kadar?

Yeni büro memuru, genellikle asgari ücretle başlar. Bu işte çalışan kişiler iş tecrübelerine, eğitimlerine ve çalıştıkları yıla göre maaş alırlar. Büro memurları çeşitli eğitimlere katılarak sertifika almakta, İngilizce çalışarak daha fazla gelir elde etmekte ve büyük bir şirkette çalışma imkanı bulmaktadır. Büro memuru olarak çalışan kişiler genellikle 3.000 TL ile 4.500 TL arasında bir maaş alırlar. Büro memuru maaşı, çalıştığınız şirketin niteliksel kısmına da bağlıdır.

Büro Memuru Ne İş Yapmaktadır?

Yöneticiler, uygulamaları alma, istenen bilgileri bilgisayar ortamına girme, araştırmaları arşivleme, günlük iletişim, raporlama ve yetkililer ve kuruluşlarla iletişim gibi çeşitli görevlerden sorumludur.

Büro memurlarının işi kuruma bağlıdır. Örneğin, valilikte çalışan bir büro memuru evrak işlerinden, arşivlemeden, depolamadan ve belgelerin sanal bir ortama aktarılmasından sorumluyken, Nüfus sayım bürosunda çalışan bir büro memuru, kimlik güncelleme veya kaybetme gibi çeşitli görevlerden sorumludur.

Büro memurları özel sektörde olduğu gibi kamu sektöründe de çalışabilirler.

Büro veya Ofis Memuru İşinde Yükselebilir mi?

Hem kamu hem de özel sektörde çalışan ofis çalışanlarının yükselme şansı var. Daha sonra sözleşmeli bir şef ve kamu sektöründe çalışan eşdeğer bir ofis çalışanı atayabilirsiniz. Çalışan sayısı arttıkça maaş ve insan hakları da artıyor.

Nasıl Büro Memuru Olunur?

Büro memuru, kamu ve özel sektörde fazla mesai yapan en yorgun profesyonellerden biridir. Büro memuru olmak için genellikle idari veya sekreterlik derecesine ihtiyacınız vardır. Ancak özel sektörde ve kamuoyunda yayınlanan ilanlara bakarsanız her departmanın bir memuru olduğunu görebilirsiniz. Kamu sektöründe çalışma fırsatı yakalamak için KPSS sınavına girmeniz ve yeterli puan almanız gerekiyor. Ancak özel sektörde çalışan büro memuru, en azından gerekli bilgisayar programlarını nasıl kullanacağını bilen bir lise mezunu olabilir.

Büro Memuru Olmanın Koşulları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, terör suçları veya toplu suçlarla ilgili suçlara karışılmaması gerekir. İŞKUR’a kaydolmak için 18 yaş ve üstü olunması gerekmektedir. Yeterli temel bilgisayar bilgisi ve ofis takımı ekipmanlarını kullanabilme özelliği gerekir. İyi iletişim becerisi olması veya olunmamışsa edinilmesi gerekmektedir.

Büro Memurlarının Çalışabileceği İş Olanakları Nelerdir?

Büro memurları hem özel sektörde hem de devlette çok çeşitli işler bulabilirler. Bu kişiler aynı zamanda kurumsal alanda çalışma fırsatları da bulabilirler. Büro memurunun çalıştığı yer mesleki gelişim ile ilgilidir. Büro personeli çeşitli eğitim ve kurslara katılarak sertifika alabilir ve kendi alanlarında eğitim vermeye yetkilidir. Bu sayede büyük bir şirkette daha iyi bir pozisyonda çalışma fırsatı bulabilir. Hem kamu hem de özel sektörde çalışan büro memurları işe girme hakkına sahiptir. Kamu otoriteleri ile sözleşmeler üzerinde çalışan sekreterya personeli daha sonra şef ve muhatap pozisyonlarına atanma fırsatına sahip olacaktır. Terfi ettirilen büro personelinin maaşları ve insan hakları da iyileşecektir.

Bir cevap yazın