Çağlanın Faydaları

56

Bahar aylarına yaklaşılan dönemlerde manav ve marketlerde sadece 1 ay gibi bir süre boyunca görebildiğimiz çağla, badem olarak da bilinmektedir. Hafif mayhoş bir tat olmasına rağmen sade olarak ya da bir miktar tuz ekleyerek de tüketilir. Çağlanın faydaları arasında kolesterole, böbrek taşına ve iltihaplara karşı iyi gelmesi gibi birçok yarar bulunmaktadır.

Çağlanın Faydaları

Muz, kramplara iyi gelmektedir. Muzdan başka iyi gelen besinlerden birisi de çağladır. Çağla tüketerek vücudumuzda meydana gelen kramp sancıları azaltılabilir.

Kolesterol rahatsızlığı günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Yüksek kolesterole iyi gelen çağla, kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.

Özellikle stresli olduğumuz zamanlarda meydana gelen kas kasılmalarının önüne geçebilmek için çağla tüketimi oldukça önemlidir. Ayrıca kilo verme konusunda da çağla yardımcı bir besin kaynağıdır. Bir su deposu olan çağla tuzsuz tüketildiğinde kalori kaybına neden olarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Böbreklerin dışında safra kesesinde de taş oluşumu görülebilir. Düzenli olarak çağla tüketimi taş sorununun oluşmasını engellemektedir. Ayrıca C vitaminine sahip olmasından dolayı çağla tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan c vitaminini de alabilirsiniz.

Antioksidan özelliğe sahip olmasından dolayı çağla, cildinizde meydana gelen hasarları da giderir. Düzeni çağla tüketimi cildinizin daha diri, sağlıklı ve gergin gözükmesini sağlar. Ayrıca düzenli çağla tüketimi sayesinde vücutta oluşan iltihapların azalması sağlanır.

Kalp ve kalp damarlarını koruyan çağla, böylelikle ileride meydana gelebilecek hasarları da önlemiş olur.

Çağla tüketimi ile tansiyonunuzu dengeleyebilir ve eğer tansiyon hastasıysanız yükselen tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz.

Çağlanın da turşusunun yapıldığını biliyor muydunuz? Aynı diğer turşular gibi çağla turşusu da hazırlanıp mevsimi geçtiği dönemlerde de tüketilebiliyor. Sert olduğundan dolayı çağla tüketemeyenler turşusunu çok rahatlıkla tüketebilirler. Ayrıca çağla turşusuna havuç ve erik de eklenerek faydası daha da arttırılır. Çağla turşusunun en çok 1 bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Mart ayından tezgahtaki yerini alan çağla satın almak istediğinizde ilaçlı olup olmadığına, organik şekilde üretilmiş olmasına ve de tadı çok ekşi ve küçük olmamasına dikkat etmelisiniz.

Besin kaynağı olması dışında çağla, güzellik ve kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın