Çocuklara Matematiği Sevdirmek

57
Çocuklara Matematiği Sevdirmek
Çocuklara Matematiği Sevdirmek

Çocuklar, zeka gelişimlerini destekleyen matematiği sevmeliler. Peki ama nasıl? Sizler amacıyla çocuklara matematiği sevdirebilecek faydalı ipuçlarını düzenledik.

Birçok çocuk matematiğe ön yargıyla yaklaşıyor ve matematiği sıkıcı buluyor. Bu hal da onların matematik dersinde başarısızlığa uğramalarına sebep oluyor. Ebeveynler ve öğretmenler ise çocuklara matematiği sevdirmeleri gerektiğine inanıyorlar.

İşte çocuklara matematiği sevdirebilecek ipuçları!

1. Çocuğunuzu matematik ile erken yaşta tanıştırın.

Çocuklarınızın gelişen yaşlarda toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini öğreneceğini kabul edebiliriz. Fakat erken yaşta matematik becerilerine sahip olmak, çocuğun hayatının geri kalanı amacıyla dayanıklı bir asli oluşturur. Ebeveynler okul evveli dönemde çocukları ile eş güdümlü sayabilir, şekilleri tanımlayıp sınıflandırabilir ve sayı kavramlarıyla ilgilenebilirler. Amaç, çevrenizdeki dünyayı işaret ederek çocuğunuza matematiğin “gerçek” ve “anlamlı” olduğunu ispatlamaktır. Bu, marketteki fiyatları karşılaştırmak, caddelerdeki posta kutularını saymak, yemek tarifleri okumak ya da yemek masasındaki kaşıkları saymak bile olabilir. Bunlara ek olarak, yanınızda ölçme bantları bulundurabilirsiniz. Çocuklarınız gittiğiniz mekanlarda detaylı objeleri ölçerek boyutlarını karşılaştırabilirler. Çoğu ebeveyn, çocuklarına kitap okumanın iyi bir düşünce olduğunu biliyor fakat her gün çocukları ile matematiksel halleri konuşmanın önemini de kavramaları gerekiyor.

Peki ya zorlanırsa?

Çocuğunuz matematikten nefret ederse ne yapacaksınız? Hayal kırıklığınızı bir kıyıya bırakıp, çocuğunuzu olası olduğunca teşvik etmeye çalışmalısınız. Unutmayın, ufak çocukların doğasında öğrenmek vardır. Sınırları zorlayın. Yürümeyi ya da konuşmayı öğrettiğiniz tutumla matematiğin de üzerine gidin! Çocuğunuz matematiğin mühim olmadığına inanıyorsa, onu öğrenmeyecektir. Öncelikle, onun matematik ile ilgili tutumunu değiştirmelisiniz.

2. Matematiği bir gerçeğe dönüştürün.

Çocuklar öğrendikleri şeyleri bir gaye amacıyla kullanmadıklarında öğrenmeyi bırakırlar. Bu nedenle, matematiğin gerçek hayatta ne derece ve nasıl yararlı olduğunu onlara göstermek mühimdir. Yemek pişirme ve pişirme süresini anlatma, sıcaklık denetimi yapma ve para kullanma gibi faaliyetlere çocuklarınızı dahil edin. Madeni paraları sıralayabilir, alışverişte market faturasını ön görü etmekte sizlere yardımcı olabilirler.

3. Matematiği keyifli aktivitelerle birleştirin.

Çocuğunuzun hangi oyun ve aktivitelerden beğeni aldığını öğrenin ve amacıyla matematiği yerleştirin. Örneğin, çocuğunuz sizinle yemek pişirmeyi seviyorsa, çocuğunuzun malzemeleri bütüncül ya da kısmen ölçmesini sağlayabilirsiniz. Çıkarma yeteneğini ilerletmek istiyorsanız, çocuğunuza “Beş yumurta koymamız gerek. Zaten iki yumurta koyduk. Kaç adet daha yumurta koymaya gereksinimiz var?” gibi sorular sorabilirsiniz. Daha büyük çocuklar amacıyla yol gezilerinizde saat hesaplamaları yaptırabilirsiniz. Eğer çocuğunuz sporu seviyorsa sporda sarf edilen puanları, darbe ortalamalarını, kazancın yüzdesi gibi ögeleri öğretebilir; onlara sorular sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın