Çocuklarda Meslek Seçimi ve Geleceğin Meslekleri

168
Çocuklarda Meslek Seçimi ve Geleceğin Meslekleri

Çocuklarda meslek seçimi eğilimleri aslında küçük yaşlarda ortaya çıkıyor, ama bu zamanla farklı ilgilerle birlikte değişiklikler göstermeye başlıyor. Dönem dönem eğilimlerinin değişmesi, üniversite sürecine gelene dek net bir karar varamamalarına da neden oluyor. Ancak çocuklarda meslek seçimi üzerine yapılan bazı kapsamlı araştırmalar, aslında oyuncak seçimlerinin bile meslek eğitimleri hakkında fikir verdiğini gösteriyor.

Yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre meslek seçiminde bulunan herkes, işini severek yaptığı gibi o alanda başarı gösterme konusunda da hedeflerine ulaşıyor. Bu nedenle çocukların meslek eğilimleri fark edildiği anda, buna müdahale etmek yerine destek olmaya çalışmak mantıklı bir adım alıyor. Çocuğun kendisini tanımasına izin vermek, kendi zevklerine göre seçimler yapmasını sağlamak ve fikirlerini dile getirmesine yardımcı olmak bile meslek seçimi konusunda iyi bir adım atılmasına yardımcı olabilir.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Son dönemde adını bile duymadığımız meslek dalları ile karşılaşmaya başladık. Bu durum ilerleyen yıllarda giderek artacağa benziyor. Özellikle ardı ardına yaşanan teknolojik gelişmeler düşünüldüğünde, meslek seçimi yaparken gelecekte iş imkânı ve kazanç olanağı yüksek olan seçenekleri değerlendirmek çok daha iyi olabilir. İyi bir geleceğe sahip olabilmek adına ileri görüşlü seçenekler yapmak adına, meslek seçimi için geleceğin mesleklerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Yönetim Bilişim Uzmanı

Bilişim ve ağ sistemlerine yönelik gelişmeler giderek artıyor ve kullanım alanları yaygınlaşıyor. Bu da teknolojik gelişmeleri takip edecek, donanım ve yazılım alanında bilgi sahibi olacak, yazılım dünyasının güncel verilerini anlık öğrenebilecek çalışan ihtiyacının artmasına neden oluyor. Dolayısıyla geleceğin meslekleri içerisinde yönetim bilişim uzmanı da yerini alıyor. Gelecekte daha çok çağdaş yönetim aracı kullanılacağı için, meslek seçimi yaparken yönetim bilişim uzmanlığı değerlendirilmesi gereken alanlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Görsel İletişim Tasarımı

Her şey gelişim gösterdiği gibi iletişim kanalları da gelişim ve değişim gösteriyor. Özellikle tüketici ve üretici arasındaki iletişimi etkileyici hale getirmek, akılda kalıcı olmak ve yeni anlatım dilleri oluşturmak için uzman kişilere ihtiyaç duyuluyor. Bu da görsel iletişim tasarımcılarını hayatımıza dâhil ediyor. Son dönemde meslek seçimi yaparken popüler seçeneklerden biri olan görsel iletişim tasarımı, ilerleyen yıllarda daha geniş bir çalışma alanına sahip olacak. Görsel iletişim tasarımı hakkında detaylı bilgi web sitemizde de yer alıyor.

Yapay Zekâ Uzmanlığı

Henüz ülkemizde direkt bu konuda bir bölüm açılmamış olsa da bu ileride meslek seçimi olarak tercih edilmeyeceği anlamına gelmiyor. Yapay zekâ üzerine dünya genelinde yapılan çalışmalar sürekli olarak hız kazanmakta. Üstelik kullanım alanları da giderek artış gösterdiği için geleceğin meslekleri içerisinde öne çıkan seçeneklerden biri olacağa benziyor. İlerleyen yıllarda ülkemiz üniversitelerinde de direkt bu konu üzerine bir eğitim birimi açılabilir.

Veri Analistliği

Veri analistliği de geleceğin meslekleri içerisinde yerini alıyor. Büyük veriye dair gelişmelerin giderek artması ve kullanım alanının yaygınlaşması, veri yönetimi sorununu beraberinde getiriyor. Ancak veri analistliği bu konuda profesyonel olarak eğitim alarak veri yönetimini sağlama imkânı tanıyor. Dolayısıyla birçok kişinin aklında veri analistliği nedir, nasıl veri analisti olunur ve veri analisti ne iş yapar gibi sorular yer alıyor. Özellikle çok dikkatli bir şekilde analiz gerçekleştirebilme özelliğine sahip olmayı gerektiren bu meslek, meslek seçimi yaparken tercih edilmesi önerilen dallardan biri.

Üretim Mühendisliği

Her ne kadar tüketim çağında yaşıyor olsak da gelecek üretimde! Üretim mühendisliği gelecek vaat eden mesleklerden biri olarak 10 yıl sonrasına işaret ettiği için, geleceğin meslekleri içerisinde yerinde alıyor. Asıl etkisini ise 20-30 yıl sonrasında göstermesi bekleniyor. Meslek seçimi yaparken ileriye yönelik tercihler yapmak isteyenler için en iyi fırsatlardan biri olan üretim mühendisliği, doğru tercihlerden biri olabilir.

Genetik Mühendisliği

Genetik mühendisliği bilindiği gibi bir organizmanın DNA’sı üzerinde oynama yapmadır. Son yıllarda çok fazla organizma üzerinde inceleme ve araştırma yoluna gidildiği için genetik mühendisliği de öne çıkan meslek dallarından biri olarak hayatımızın içerisinde yerini alır. Genetik üzerine araştırmalar gelecekte de devam edeceği ve son bulması neredeyse imkânsız olduğu için, geleceğin meslekleri içerisinde genetik mühendisliğine de yer vermek doğru olacaktır. Genetik mühendisi ne iş yapar, nasıl uzman olur gibi sorular zaman içerisinde cevabını şekillendirecektir.

Sosyal Medya Uzmanlığı

Yeni medya bölümü mezunlarının iş kolu olan sosyal medya uzmanlığı son dönemin popüler mesleklerinin başında geliyor. Ancak geleceğin meslekleri içerisinde de sağlam bir yere sahip. Meslek seçimi yaparken tercih edilmesi önerilen dallardan biri olan yeni medya, yeni iletişim aracımız haline gelen sosyal medyayı her ayrıntısıyla öğrenme, analiz etme, yönetme becerisi gerektiriyor. Haliyle sosyal medya uzmanı olmak için hangi bölümü okumak gerekir sorusu da merak edilen sorulardan biri haline geliyor. Yeni medya bölümünde eğitim alınarak sosyal medyanın çeşitli alanlarında iş imkânına sahip olmak mümkün olabiliyor.

Bir cevap yazın