Dağ Kekiğinin Faydaları

27

Dağ kekiği lezzeti ve kokusu nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Baharat şeklinde kurutulup kullanılır. Dağ kekiğinin faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olması, kalp rahatsızlıklarına karşı iyi gelmesi gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Salatalara veya yemeklere ekleyebildiği gibi yağı çıkarılarak ya da bitki çayı şeklinde de kullanılabilir.

Dağ Kekiğinin Faydaları

Dağ kekiği kurutulup bitki çayı olarak tüketildiğinde kadınların regl döneminin sağlıklı ve düzenli bir döngüye girmesini sağlar. Devamlı halsizlik ve yorgunluk yaşıyorsanız dağ kekiği ile beraber kendinizi daha zinde ve enerjik hissedebilirsiniz.

Dağ kekiği bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak grip ve bronşit gibi rahatsızlıklara karşı da vücudunuzu korur. Dağ kekiği kokusu stresten korunmanızı sağlayarak sakinlik hissi verir. Böylelikle daha sakin bir hayat sürmenize de yardımcı olur. Taze şekilde dağ kekiğini kaynatıp tüketerek romatizma nedeniyle oluşan el ve ayak ağrılarından kurtulabilirsiniz. Kilo almak isteyenler için de dağ kekiği tavsiye ediliyor. Dağ kekiği tüketimi iştahınızı açarak kilo almanıza da yardımcı olur. Anemi rahatsızlıklarına da iyi gelen dağ kekiği, eğer kansızlıktan kaynaklı yorgunluk hissediyorsanız bu konuda oldukça faydalıdır. Kalp rahatsızlıkları için de faydalı olan dağ kekiği ritim bozuklukları ve çarpıntıya da iyi gelir.

İdrar söktürmek için de kullanılabilen dağ kekiği böylelikle böbreklerin de daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Dağ kekiğinin faydaları arasında bulunan başka bir faydası da bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını desteklemesidir. Böylelikle vücuttaki tenyaların da dışarı atılması sağlanır.

Dağ Kekiği Nasıl Kullanılır?

Dağ kekiğini bir gazete üzerine sererek güneşte kurutun. Daha sonra hazırlanmış bu dağ kekiklerini yemeklerde baharat olarak kullanabilirsiniz. Kokusu ile rahatlık veren dağ kekiği eklediğiniz yemeklerin de lezzetini arttırır.

Yine kurutulmuş dağ kekiğini bitki çayı olarak da kullanılabilirsiniz. Dağ kekiği suyunu günde 2 bardak olarak tüketebilirsiniz. Dağ kekiğine şeker eklemeden tüketmelisiniz. Eğer bu şekilde içemiyorsanız bir miktar bal ekleyebilirsiniz. Dağ kekiği yağı da birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Aktarlardan temin edilebilen dağ kekiğini günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere ağrıyan bölgelere 3 kez masaj yaparak sürülebilirsiniz.

Taze olarak dağ kekiğini kurutup bitki çayı olarak demlenip içtiğiniz taktirde mide rahatsızlıklarının azalmasını sağlayabilirsiniz. Ilık olarak tüketilmesi gereken dağ kekiği suyu gün içerisinde sabah ve akşam içilebilir. Diş ağrıları için de dağ kekiği oldukça faydalıdır. Dağ kekiğini çay gibi demleyip günde iki kez gargara yaparak ağız bakımınızı yapabilirisiniz.

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır?

1 litre suyu kaynatın ve ardından bu suya 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş dağ kekiği ekleyerek 5 dakika boyunca demleyin. Daha sonra ocağın altını kısarak suyu süzün. Günde en fazla 2 bardak olacak şekilde için. Daha fazla miktarda içerseniz vücudunuza zararı olabilir.

Bir cevap yazın