Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir ?

54
Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir ?

Ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesi, yetersiz beslenme ve birtakım hastalıklar sebebiyle diş etlerinde meydana çıkan enfeksiyonlar, diş etlerinde iltihaplanmaya sebep olabilir. Özellikle bakteriyel iltihaplanmalara bağlı olarak meydana gelen diş eti iltihabı gingivitis olarak da adlandırılır. Diş eti iltihabı görüldüğü bölgeye göre değişmekle birlikte çoğu zaman ağız hareketleri ve yemek yeme sırasında zorluğa ve ağrıya sebep olur. Çoğu vakit birkaç gün ortamında kendi kendine iyileşir ve ağız hijyeninin tam olarak sağlanması dışında rastgele bir tedavi gerektirmez. Ancak iltihabın çok büyük olması ve 4-5 günden uzun devam etmesi halinde kesinlikle diş doktoruna başvurulmalıdır. Tedavi edilmeyen durumlarda bu sorun diş kaybına kadar kadar gelebilen problemlere yol açabilir. Bu amaçla diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmaların tedavisi hususu ile ilgili gereken hassasiyet gösterilmelidir.

Diş eti iltihabı nedir?

Diş eti iltihabı genellikle bakteri kaynaklı bulaşmalar sonucu ağız ve diş sağlığı hastalığıdır. Gingivitis yetişkin bireylerde diş kaybına neden olan ve iltihap şeklinde gelişen bir sorundur. Oluşum yerine göre olan ve büyük inflamasyonlar bulunduğunda çiğneme, konuşma ve yemek yemede güçlük çekilmesine sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Basit bir rahatsızlık olarak görülen diş eti iltihabı genelde dişlerin uzun vakit ve derli toplu fırçalanması ve bunun yanında diş ipi  kullanımı neticesinde hızla iyileşir. Ancak ağız bakımına özen gösterilmemesi halinde hastalık ilerleyerek ağızda değişik bölümlerde de iltihap oluşumuna sebep olabilir ve diş kaybına kadar ilerleyebilir.

Diş eti iltihabı bulguları nelerdir?

Diş eti iltihabı genelde basit bir şekilde gerçekleştiğinden insanlar tarafından fark edilmez. İltihabın altında başka bir sebep olmasa da diş etlerinde iltihaplanma söz hususu olabilir. En sık görülen diş eti iltihabı bulguları aşağıda sıralanmıştır.

 • Diş etlerinde hassasiyet, kızarıklık ve şişlikler
 • Beyaz renkli iltihabi oluşumlar
 • Dişlerin fırçalanması ya da diş ipi tüketimi sırasında kanama problemi
 • Diş eti çekilmesi
 • Dişlerde gevşeklik (sallanma)
 • Konuşma ve çiğneme sırasında ağrı
 • Sıcak ve soğuk gıdalara karşı aşırı hassasiyet
 • Ağız kokusu

Diş eti iltihabının nedenleri nelerdir?

Diş etleri, dişlere dışarıdan bakıldığında sadece görülen kadar değil daha da uzun bir şekilde dişe tutunur. Kalan kısım bir cep gibidir ve bu kısma yiyecek artıkları ve plaklar yerleşip kalabilir. Genellikle diş eti iltihapları da böyle gerçekleşir. Tartarların bu cep içerisine yerleşmesi ile diş eti iltihapları oluşur. Bu sorun dikkate alınmadığı takdirde diş etlerinin dişlerden ayrılmasına (diş eti çekilmesi) yol açabilir. Diş eti iltihaplarından korunma tekniği ise günde en az 2 kez dişleri ve dili düzenli bir şekilde fırçalamak ve ardından diş ipi kullanmaktır.

Bazı hallerde değişik sebeplere bağlı olarak da diş etlerinde iltihaplanma meydana gelebilir. Bunlar: 

 • Sigara ve tütün tüketimi
 • Diyabet (şeker) hastalığı
 • Bazı ilaçların tüketimi 
 • Kırık dolgular
 • Dişlerdeki yapısal bozukluklar
 • Gebelik
 • Kalıtsal faktörler

Diş eti iltihabı çeşitleri nelerdir?

Diş eti iltihabı genellikle iki farklı şekilde oluşur. Bunlardan ilki olan diş eti plağı ile indüklenen diş eti iltihabında plak oluşumu, sistemik faktörler, ilaç tüketimi ve yetersiz beslenme gibi sebeplerden ötürü oluşan gingivitlerin yer aldığı gruptur. İkincisi ise plaklara bağlı olarak oluşmayan gingival lezyonlardan kaynaklı oluşmaktadır. Bu iltihaplara genelde belirli bir bakteri, virüs ya da mantar türü sebebiyle olur. Kalıtsal faktörler, alerjik reaksiyonlar, yara ve takma dişlere bağlı olarak ilerleyen ya da sebebi bilinmeyen diş eti iltihapları ise bu gruba giren başka olgu çeşitleridir. Diş eti iltihabının tedavi edilmesi için iltihaba neden olan sebep bulunarak bu probleme uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Diş eti iltihabı tespiti nasıl konulur?

Hastalar genellikle dişlerde hassasiyet, ağrı, şişlik ve iltihap gibi şikayetlerle diş doktorlarına başvurur. Diş eti iltihabının tespiti, genelde fiziki muayene neticesinde rahatlıkla yapılabilir. Fiziki muayene haricinde doktorunuz eskiden geçirilen diş operasyonlarınız gibi geçmiş diş sorunlarınız da değerlendirilir. Muayene sırasında hastada diş ve diş etleri, ağız ve dil denetim edilir. Dişlerinizin arasındaki oyuklar ve diş cepleri incelenir. Derin ceplerin görülmesi halinde ağızdaki kemik yapısının ve ağız sağlığının gözden geçirilebilmesi amacıyla hastaya röntgen çekmek gerekebilir. Yapılan muayeneler neticesinde diş eti iltihabına sebep olabilecek somut bir sebep bulunamayabilir. Sebebi belirlenemeyen bu gibi durumlarda daha da ayrıntılı tıbbi tetkikler yapılması gerekebilir. 

Diş eti iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti iltihabının erken fark edilmesi daha ciddi diş eti hastalıklarının oluşumunu ve diş kaybını önlenebilir. Doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli ve disiplinli bir şekilde ağız bakımınızı gerçekleştirdiğinizde tedavi süresini kısaltıp tam iyileşme sağlayabilirsiniz. Profesyonel diş eti bakımı, bu rahatsızlığın tedavisinde neredeyse en önemli konudur. Profesyonel olarak dişin hijyenik olması işlemi ve diş taşı temizleme işlemleri lüzumlu ise ilk olarak bunların uygulanması gerekir. Bu uygulama dişteki bütün plakları, tartarları ve başka bakteri ürünlerini tamamen yok eder. Bu işlemler sonucunda hastalığın tekrardan oluşma olasılığını en aza indirir. Daha sonra  lüzumlu ise diş restorasyonları uygulanmalıdır. 

Profesyonel temizlik ve bakımın sonrasında hastaya evde devam edilmesi gereken tedavi planı anlatılır. Diş eti iltihabı nasıl geçer sorusunun en kolay yanıtı ise ağız içini oldukça temiz tutmaktan geçer. Sadece sorun yaşayan insanların değil herkesin dişlerini ve dilini günde 3 kez fırçalaması ayrıca diş ipi de kullanması gerekmektedir. Özellikle hastalığın iyileşmesini hızlandıran ve meydana getirdiği ağrı hissini azaltan antiseptik ve antiinflamatuar içerikli gargaraların tüketimi da önerilmektedir. Diş eti iltihabı tuzlu su ile evde basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir ancak bu durum bazen zararlı olabileceğinden mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Diş eti iltihabı yaklaşık olarak maksimum 15 günde düzelir.

Eğer siz de diş eti iltihabı bozukluğu yaşıyor ve diş eti iltihabına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız ağız bakımınızı derli toplu olarak gerçekleştirmeyi ihmal etmemeli ve tedavi hedefiyle bir diş doktoruna başvurmalısınız. Tedavi sona erip sağlığınıza kavuşmanızın sonrasında ağız bakımınızı tam olarak yapmaya özen göstermeniz tekrardan diş eti iltihabı oluşma riskini en aza indirecektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın