Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

80
Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir işi yaparken ilk günlerde aşırı hevesli olmamız o işi daha zor şekli ile yapmamıza neden olabilir. Örneğin 5000 işi 50 günde yapacaksak ilk gün 500 iş yapmayı dener başarısız olur ve bırakırız. Bunun en fazla yaşandığı yerlerden birisi olan diyet yaparken sabır gerektiren bir işlemdir.

Diyet yaparken kendinize olabildiğinden fazla yüklenmemeye özen gösterin ve alabiliyorsanız uzman desteği alın. Diyet yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktaları atlamamız diyetin başarısız sonuçlanmasına neden olabilir. İşte diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Öğün atlamak yanlıştır.

Sağlıklı bir diyet 5 ila 6 öğünden oluşmaktadır. Doktorunuz bile size bu tavsiyeyi verse bazı zamanlar daha hızlı ilerleme göstermek için bu öğünler atlanabiliyor. Bunun yanlış olduğunu bilmelisiniz. Bu sizin hevesinizi kıracak ve diyetinizi daha kötüye sürükleyecektir. Ayrıca sık beslenmenin de faydaları vardır. Bunlar: sık beslenmek şekerimizi düzenler bu sayede metabolizmanızın çalışmasını sağlamak, açlığınızı kontrol altına almasını sağlamak.

  1. Öğünde belirtilen besinlerden daha az yemek.

Özellikle en sık karşılaşılan durumu salata yemenin bir faydası olmadığı düşüncesidir. Diyetisyeniniz size önerdiği beslenme programında her besinin sizin diyetiniz için bir anlamı vardır. Örneğin salata tüketimi yemek yeme hızınızı düşürürken besinleri midede tutar ve daha çok tok kalmanızı sağlar. Kontrolü zorlaştıran açlık sorunları açmamak adına diyetisyenin verdiği talimatlara uymalısınız.

  1. Yeterli miktarda su tüketmemek.

Daha önceden su tüketme alışkanlığı yerine farklı sıvılar tüketerek su içme alışkanlığını kaybetmiş bireyler genellikle yeteri miktarda su içmemektedir. Su dışındaki çoğu içeriğin kalorisi vardır veya kafein içerir. Bu da sizin kalori alımınızda artışa sebep olacaktır. Diğer sıvıları tüketmek yerine su içmeyi hayatınıza adapte etmelisiniz. Bazı durumlarda özellikle diyete yeni başlandığında açlık hissiyatı ile susuzluk hissiyatını bünyemiz karıştırmaktadır. Bu durumun da önüne geçmek açısından düzenli bir şekilde su içmemiz gerekir.

Bir cevap yazın