Dut Pekmezinin Faydaları

52

Kansızlık ve vücudumuzun direnç kazanması için gerekli olan besin kaynaklarından biri olan pekmez özellikle de kahvaltılarda tercih edilir. Doğal tedavi yöntemlerinden en çok tercih edilenlerden pekmez, doktorların da tavsiye ettiği bir besin kaynağıdır. Dut pekmezinin faydaları ile ilgili sizin için detaylı bir araştırma yaptık.

Dut Pekmezinin Faydaları

Karaciğer rahatsızlığının oluşmasını sağlayan kan dolaşımı bozukluğunun tedavisi için dut pekmezi tüketilmelidir. Alkol ve sigara gibi karaciğere zararlı ürünler tüketiyorsanız eğer, karaciğerinizin daha sağlıklı olması için her sabah mutlaka dut pekmezi tüketmelisiniz.

Dut pekmezinin yararlardan bir tanesi de kalbi korumasıdır. Dut pekmezi kan dolaşımında meydana gelen olumsuzları önleyerek kolesterolü de düşürmektedir. Kolesterolün düşmesiyle inme, kalp krizi ve felç risklerin de önüne geçilmiş olur.

Dut pekmezinde bulunan mineral ve vitaminlerde bulunan bileşenler kanser hastalığına da karşı vücudu korumaktadır. Düzenli olarak dut pekmezi tüketimi, kanser hücrelerinin oluşumunu önler en çok da kolon kanserinden bizleri korur.

Dut pekmezinde bulunan vitaminlerden bir tanesi C vitaminidir. Bu sayede kış mevsiminde sıkça görülen grip ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavisinde de dut pekmezi oldukça faydalıdır.

Günde 1 yemek kaşığı kadar tüketilen dut pekmezi, vücudumuzun magnezyum ve antioksidan ihtiyacını bir kısmını karşılayabiliriz. Antioksidan barındıran her çeşit besin kaynağı, birçok hastalığın önlenmesi konusunda bizlere yardımcı olur. Ayrıca antioksidan erken yaşlanmanın önleyici etkiye sahiptir. Dut pekmezi, hücrelerin hasar görmesini önleyerek yaşlılık lekelerinin oluşmasını ve kırışıklıkları da engelleyici özelliğe sahiptir.

Eğer güne yorgun ve halsiz bir şekilde başlıyorsanız 1 yemek kaşığı dut pekmezinden tüketerek güne daha zinde ve enerjik başlayabilirsiniz.

Vücudumuzun ihtiyaç olan demir, kalsiyum ve magnezyum da dut pekmezinde bol miktarda bulunmaktadır. Düzenli dut pekmezi tüketimi sonucunda kemiklerimizi daha da güçlendirebilir ve ileri yaşlarda oluşabilecek kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlayabiliriz.

Dut pekmezi iştah açar, enerji verir ancak fazla tüketmek ve yemeklerden hemen sonra özellikle de ekmek ile birlikte tüketmek kilo alımına sebep olabilir.

100 gram dut pekmezinde 293 kalori bulunmaktadır. İçerisinde 0,1 oranında yağ ve demir bulunmaktadır. Sahip olduğu vitaminler A, B, C, B1 ve B2 vitaminleridir. Sahip olduğu karbonhidrat değeri %70′ tir ve ayrıca %4 oranında kalsiyum içermektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın