Fıstık Ezmesinin Faydaları

120
Fıstık Ezmesinin Faydaları

Fıstık ezmesinin faydaları arasında kanser riskleri, diyabet hastalıkları, kalp hastalıkları, sinir hastalıkları ve alzheimerdan koruma gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Fıstık ezmesinde bulunan mikro besinler oldukça faydalı içeriğe sahiptir. Manganez, çinko, sodyum, folat, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, fosfor ve selenyum minerallerinin yanı sıra A, E ve C vitaminlerini de barındırır. Fıstıktan üretilerek yapılan fıstık ezmesi diğer fıstık türlerine göre daha kolay ve daha az maliyetli olarak elde edilir. Kremsi ve gevrek olarak iki çeşit fıstık ezmesi vardır. En çok tercih edilen tür ise kremsi kıvamda olandır.

Fıstık Ezmesinin Faydaları

Özellikle de zayıflamak için diyetisyenler tarafından diyet listelerinde önerilir. Protein değeri bakımından oldukça zengin olan fıstık ezmesi, vücudun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve hücrelerin daha sağlıklı şekilde çalışmalarına yardımcı olur.

Fıstık ezmesi, zeytinyağı ile eşdeğer yağlara sahiptir. Çoklu ve tekli yağlar barındırır. Kalp sağlığı bakımından olukça yararlıdır ve olası kalp risklerine karşı da sizleri korumaktadır. Yüksek kolesterolün düşmesini sağlar ve ayrıca iyi kolesterolün de yükselmesine yardımcı olur.

Fıstık ezmesinde bulunan diyet lifleri kabızlık rahatsızlığı, sindirim rahatsızlıkları ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Birçok faydası bulunan diyet lifleri sağlık problemlerine karşı vücutta koruma sağlayarak diyet yapıldığında eksik kalan besinlere karşı destek olur.

Yapılan bazı araştırmalar neticesinde fıstık ezmesi ya da fıstık tüketenlerin tüketmeyen kişilere göre % 30 oranla daha az safra taşı rahatsızlığı görülmüştür.

Fıstık ezmesinde bulunan çoklu doymamış yağlar sahip olduğu E ve K vitaminleri sayesinde vücutta hızlı bir şekilde emilmesine yardımcı olur. Böylelikle hava kirliliği nedeniyle vücutta oluşan toksinler vücuttan atılır ve daha sağlıklı dokuların oluşması sağlanır. K vitaminin taşınmasında da yardımcı olan fıstık ezmesi böylelikle güçlü kemiklere de destek vermektedir.

Ölçülü miktarda tükettiğinizde fıstık ezmesi son derece faydalıdır. Spora başlamadan önce ya da spordan sonra tüketildiğinde enerji vererek zinde hissetmenizi sağlar. Sabahları 2 yemek kaşığı kadar tüketilen fıstık ezmesi güne çok daha iyi başlamanızı sağlar.

E vitamini bakımından oldukça zengin olmasından dolayı kanser hücrelerinin çoğalmasının engeller. Özellikle de kolon, karaciğer, mide ve meme, kanserlerine karşı vücudu korur.

Fıstık ezmesinde bulunan niasin yani B3 vitamini, alzheimer rahatsızlığına karşı hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Beyindeki hücre hasarlarına karşı bir koruma sağlar ve nörolojik sağlık sorunlarında etkili sonuçların alınmasında yardımcı olur.

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Daha önceden ısıtılmış fırında altın rengi olana kadar 10 dakika boyunca bekletin. Daha sonra sıcak fıstıkları fırından çıkararak robottan geçirin. Fıstıklara malzemeleri ekledikten sonra yeniden blenderda pürüzsüz olacak şekilde karıştırın. Bu kadar kolay bir şekilde yapılabilen fıstık ezmesini katkısız ve doğal bir şekilde tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın