Hamilelikte Ayvanın Faydaları

46

Hamilelik döneminde sağlığınızı koruyabilmek için düzenli bir beslenme şarttır. Gebelik döneminizde ayva tüketimi, vücudunuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin alınmasını sağlar ve böylelikle hamilelikte ayvanın faydaları ile sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlar.

Hamilelikte Ayvanın Faydaları

Hamilelik döneminde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamini bulunduran ayva, vücudunuzdaki mikrop ve toksinlere karşı koruma görevi görür. Ayrıca kış mevsimindeki grip ve nezle gibi hastalıklardan da koruyan ayva, lif değeri oldukça yüksek bir besin kaynağıdır. Düzenli ayva tüketimi sindirim sisteminin de sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanında ishal gibi durumların da oluşumunu engellemektedir.

Hamilelerde özellikle de tansiyon rahatsızlığınız bulunuyorsa ayva tüketimi çok sağlıklıdır. Zengin potasyum değerlerine sahip olan ayva günde 1 adet tüketildiğinde vücudun tansiyon dengesinin oluşması sağlanmaktadır. Ayrıca yine günde 1 adet tüketilen ayva böbreklerdeki taş oluşumunu da önleyerek böbreklerin sağlıklı olarak çalışmasını sağlar.

Hamilelik döneminde tehlikeli bir durum olabilecek rahatsızlıklardan birisi de kansızlıktır. Bu dönemde kan sayımızın normal değerlerde olması için ayva tüketimi oldukça önemlidir.

Antioksidan içeriğe sahip olduğu için düzenli ayva tüketimi ile vücudun kolesterol dengesi de sağlıklı bir seviyeye getirilebilir. Günde 1 bardak kadar ayva hoşafı tüketilmesi ise kolay bir doğum yapmak için yardımcı bir etkendir.

Hamilelik döneminde kilo alımından dolayı eklemlerde ağrılar oluşabilir. Ayva, bu ağrılar için bire birdir.

Hamilelik döneminde ayva birçok rahatsızlığa karşı vücudunuzu korur. Bunlardan birisi de ciltte oluşan çatlaklardır. Bu dönemde oluşabilecek çatlak ve sivilce gibi rahatsızlıkları da ayva yardımı ile atlatabilirsiniz. Bunun için 1 fincan ılık suya 1 adet ayvadan çıkan ayva çekirdeklerini ağzı kapalı bir kapta 1 gün bekletip daha sonra vücudunuzda oluşan çatlaklara sürerek hızlı bir şekilde iyileşmelerini sağlayabilirsiniz.

Hamileliğin yanı sıra kalp rahatsızlıklarına karşı, uykusuzluk nedeniyle göz altı torbaları için, idrar sorunları, nezle , girip ve soğuk algınlığı gibi kış mevsimi rahatsızlıkları ve halsizlik gibi birçok sağlık sorununu önlemek veya hafif bir şekilde geçirmek için düzenli bir şekilde ayva tüketilmelidir.

Bir cevap yazın