Hayıt Tohumunun Faydaları

166
Hayıt Tohumunun Faydaları

Hayıt tohumunu beşparmak, ayıt ve hayıd isimleri ile de bilinir. Hayıt tohumunun faydalarında çok uzun yıllar boyunca yararlanılmaktadır. Hayıt tohumu hap olarak, hayıt tohumunun özü olarak ve tentür olarak da tüketilir. Hayıt tohumu taze bir şekilde toplanıp ardından kurutularak çayı yapılır. Hayıt tohumunun faydaları arasında kanser riskini önleme, ciltteki mikroplardan temizleme, doğurganlığın artmasına, regl dönemlerinde yaşanan rahatsızlıklara iyi gelmesi gibi bir çok yararı bulunmaktadır.

Hayıt Tohumunun Faydaları

Antioksidan olarak zengin olan hayıt otu, vücudunuza serbest radikallerin verdiği zararları etkisiz hale getirir. Strese karşı vücudu koruyan hayıt otu bitkisi yaşlanma belirtileri, birçok kardiyovasküler rahatsızlık ve kansere karşı bünyeyi korumaktadır.

Kadınlarda görülen miyomlar sancı ve ağrı oluşturan bir rahatsızlıktır. Rahimde meydana gelen miyom bir kanserli tümör olmasa da yine de farklı boyutlarda türde olabilir.

Sivilce oluşumu pek çok sebepten dolayı meydana gelebilir. Bu sebeplerden birisi de hormon dengesinin bozulmasıdır. Hormonların düzensiz oluşu vücudunuzda bir çok organın düzgün çalışmasını etkileyebilir. Hormon düzenleyici etkiye sahip olan hayıt tohumu, hormonların normal seviyelerde kalmasını sağlayarak hormon dengesizliğini giderir. Böylece akne ve sivilce sorunlarının da oluşumunu engeller.

Kadınların düşük yapmasına sebep olan bazı hormonlar vardır. Hayıt tohumu tüketimi ile bu hormonun aktifleşmesi önlenir ve doğurganlığın artması sağlanır. Ayrıca hayıt tohumu kadınlarda kanser hücrelerinin de oluşumunu engeller.

Hayıt tohumu genellikle kadınlarda yaşanan kadın hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Ancak hayıt tohumu kadınların yanı sıra erkeklerde yaşana prostat kanserinin önlenmesine de yardımcı olur.

Hormon bozukluklarından dolayı aşırı terleme yaşanabilir. Hayıt bitkisi ile hazırlanan çay içilebilir ya da terleyen bölgelere uygulanarak terlemenin önüne geçilebilir.

Menepoz sorunlarının en büyük sebeplerinden birisi progesteron düzeyinin düşüklüğüdür. Hayıt bitkisi sayesinde hormonların sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanır ve menopoz döneminde oluşabilen ağrı ve ateş basmasının oluşumu engellenir. Aynı zamanda hayıt bitkisi kist oluşumunun da önlenmesine yardımcı olur.

Kadınların regl dönemleri hem sinirli hem de sancılı geçebilir. Regl döneminin daha ağrısız ve sakin geçmesini sağlayan, düzene sokan hayıt tohumunun yararları oldukça fazladır.

Hayıt tohumu kadınlarda süt artışını destekler. Dişilik hormonlarını destekleyerek süt artırımına yardımcı olur.

Hayıt Tohumunun Zararları

Ölçülü bir şekilde çay olarak tüketildiği pek zararı görülmemiştir. Ancak çok fazla tüketildiğinde bazı sorunlar yaşanabilir. Aşırı miktarda hayıt tohumu tüketilmesi kusma, mide bulantısı, ciltte deri döküntüleri, baş ağrıları, iştahın artması ve sivilce problemleri gibi sorunlara neden olabilir. Hayıt tohumu vücudumuzda kimyasal düzeni sağlayan bir besin kaynağıdır. Eğer psikolojik problemler yaşıyorsanız tüketmeniz tavsiye edilmez. Depresan etkili ilaçlar kullanıyorsanız veya depresyon tedavisi görüyorsanız hayıt tohumu tüketmemelisiniz.

Bellek gelişiminde problem varsa alzheimer ve parkinson rahatsızlığınız bulunuyorsa eğer hayıt tohumu tüketiminden uzak durmalısınız. Yeni anne olanlar veya anne adayları için hayıt tohumunun güvenli olup olmadığı bilinmemektedir. Bu yüzden anne adayları için de tüketilmesi tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın