Hollanda’da AŞI yapılmaya başlandı (COVİD-19)

137
Hollanda’da AŞI yapılmaya başlandı (COVİD-19)

İlk Aşı Bir Hemşireye Yapıldı

Hollanda’da  ilk tip Covid-19 aşısı Sanna Elkadiri adlı kişiye uygulandı. Bu kişi 39 yaşında olduğu söyleniyor ve hastanede hemşire olarak görev yapıyor. Topluca aşı yapılmasının tarihini 8 ocak olarak vatandaşlarına duyuran Hollanda, uygulamalara geç kalındı söylentileri yüzünden toplu aşı sürecini 2 gün geriye alarak bu söylentileri yalanlamış oldu. Tabi ki bu sürede Hollandanın vatandaşlarına verdiği mesaj değişmiyor. “Yakında Normale Döneceğiz ” !

Aşı öncelikleri yaşlı bakım merkezlerine ve sağlık çalışanlarına

Hollanda sağlık bakanının yaptığı açıklamalara göre aşı öncelikleri yaşlı bakım merkezindeki yaşlılara ve sağlık çalışanlarına olacağını belirtti. Covid-19 virüsü ile yakından savaşan sağlık çalışanlarımızı buradan tekrar teşekkürlerimizi sunarız şeklinde konuştu. Fakat aşılamalar başlasa bile insanların rahatlaması sakıncalı olacaktır.Covid-19 virüsünü tamamen arkamızda bırakmak biraz zaman alacaktır fakat bu zamanı daha da uzatmak istemiyorsak lütfen tedbirlere uyalım şeklinde konuşmalar yapıldı.

Normal hayata dönüş adımları atılacakdır

39 Yaşındaki Sanna Elkadiri boxtel kentindeki yaşlılara bakım merkezinde çalışıyor. Bu kişiye yapılan aşı Pfizer/BioNTech şirketinin covid-19 için ürettiği aşıdır. Kendisi aşıyı olduktan sonra röportaj verdi. Normal olarak bu aşıyı olmadan önce biraz tedirginlik yaşamış ve korkmuş. Fakat kendini gayet iyi hissettiğini ve şu anlık aşının bir yan etkisinin görülmediğini aktardı. Vatandaşlar bu haber üzerine bir “oh” çekti diyebiliriz. Covid-19 yüzünden tüm dünya gibi sıkıntı çeken Hollanda vatandaşları aşıların başlamasından son derece memnunlar. Normal hayata dönüş adımları atılmaya başlanacaktır.

Haberi bitirmeden kurallara yeniden bir göz atalım ;

– Ellerinizi sık sık su ve sabun ile yıkayınız.

– Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza 3-4 adım mesafa koyunuz.

-Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın

-Kıyafetlerinizi 60-90 C’de normal deterjanla yıkayınız.

-Ateş öksürük gibi şikayetlerde doktora gözükünüz.

-Tokalaşma sarılma gibi davranışlardan kaçının.

-Ellerinizi yüzünüze değdirmeyin.

-Bol bol sıvı tüketin , dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat ediniz.

-Vücudunuzla temas eden herhangi bir eşyayı ortak kullanmayınız.

-Yurt dışı seyahatlerinizi erteleyin veya iptal ediniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın