İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları 2021

121
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları 2021
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları 2021

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü eğitim fakültesinde bulunan ve mezun olunduğunda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak resmi bir şekilde ya da özel öğretim kurumlarında ilköğretim matematik öğretmeni unvanı ile öğretmen olarak mezun olunan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümden mezun olan öğretmenler 5. sınıftan 8. sınıfa kadar Matematik, Matematik Uygulamaları, Matematik Tarihi ve Uygulamaları gibi dersler vererek öğretmenliklerini yaparlar.

İlköğretim matematik öğretmenliğine denk herhangi bir bölüm yoktur yani formasyon alarak ilköğretim matematik öğretmeni olunamamaktadır. (TTKB 9)

Devlet Okullarında İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki resmi orta okullarda çalışan İlköğretim Matematik Öğretmenleri haftada 15 ders saatine girerler ve bunun sonucunda net olarak 4400 TL maaş alırlar. Ancak ek derslere girerek bu maaş artmaktadır. Bu nedenle net bir tutar verilemez ancak size tahmini bir tutar vereceğiz.

Öğretmenler için güncel ek ders ücreti 18.22 TL’dir. Yani İlköğretim Matematik Öğretmenleri haftada 15 saat derse girerek 4400 TL maaş alırken üzerine girdikleri her ek ders için ders başına 18.22 TL daha maaşlarına eklenmektedir (Kurslar için ek ders ücreti 36 TL’dir). Haftada 35 saat yani günde 7 saat derse giren bir İlköğretim Matematik Öğretmeni 5750 TL maaş alır. Ancak öğretmen sözleşmeli olarak görev yapıyorsa bu tutardan yaklaşık 250 TL daha az alacaktır. Kurs ek ücretleri daha fazla olduğundan haftada 35 saat hafta içi dersine ve hafta sonları kurslarına giren bir öğretmen de yaklaşık 7200 TL civarında maaş alacaktır. Yani:

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Net Maaşı 4400 TL (haftada 15 saat derse girerse)

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ek Ders Ücreti 18.22 TL (sözleşmeli öğretmenler için 15.64 TL)

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Kurs Ücreti 36 TL

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları 2021 güncellenecektir.

Özel Okullarda İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları 

Özel okullarda İlköğretim Matematik Öğretmenliği maaşları çalıştığı kuruma göre değiştiğinden net bir tutar verilememekle birlikte yaklaşık olarak 3000-7000 TL arasında değişmektedir.

Ücretli İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik ek ders karşılığında yapılan öğretmenliktir. Yani atama dışında Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerek duyduğu durumlarda çalışan öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerin öğretmenlik mezunu olma koşulu bulunmamaktadır. Ücretli öğretmenler girdiği ders saati başına maaş alır. Yukarda bahsettiğimiz gibi ek ders ücreti 18.22 TL’dir. Haftada 35 saat derse giren ücretli İlköğretim Matematik Öğretmenliği maaşı ise 3000 TL civarındadır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü özel ders verme imkanına da sahip olduğundan dolayı bir çalış kazan mesleği gibidir. İlköğretim Matematik Öğretmenliği özel ders ücretleri 100-150 TL civarındadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın