İngilizce Öğretmenliği Maaşları 2021

3571
İngilizce Öğretmenliği Maaşları 2021

İngilizce Öğretmenliği Maaşları 2021

İngilizce Öğretmenliği bölümü eğitim fakültesinde bulunan ve mezun olunduğunda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak resmi bir şekilde ya da özel öğretim kurumlarında İngilizce Öğretmenliği  unvanı ile öğretmen olarak mezun olunan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümden mezun olan öğretmenler 5. sınıftan 8. sınıfa kadar dersler vererek öğretmenliklerini yaparlar.

İngilizce Öğretmenliği maaşları devlette ve özelde değişiklik gösterdiğinden konuyu kurumlara göre değerlendireceğiz. 

Devlet Okullarında İngilizce Öğretmenliği Maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki resmi orta okullarda çalışan İngilizce Öğretmenleri haftada 15 ders saatine girerler ve bunun sonucunda net olarak 4400 TL maaş alırlar. Ancak ek derslere girerek bu maaş artmaktadır. Bu nedenle net bir tutar verilemez ancak size tahmini bir tutar vereceğiz.

Öğretmenler için güncel ek ders ücreti 18.22 TL’dir. Yani İngilizce Öğretmenleri haftada 15 saat derse girerek 4400 TL maaş alırken üzerine girdikleri her ek ders için ders başına 18.22 TL daha maaşlarına eklenmektedir (Kurslar için ek ders ücreti 36 TL’dir). Haftada 30 saat yani günde 6 saat derse giren bir İngilizce Öğretmeni 5500 TL maaş alır. Ancak öğretmen sözleşmeli olarak görev yapıyorsa bu tutardan yaklaşık 250 TL daha az alacaktır. Kurs ek ücretleri daha fazla olduğundan haftada 30 saat hafta içi dersine ve hafta sonları da kursa giren bir öğretmen de yaklaşık 6000 TL civarında maaş alacaktır. Yani:

İngilizce Öğretmenliği Net Maaşı 4400 TL (haftada 15 saat derse girerse)

İngilizce Öğretmenliği Ek Ders Ücreti 18.22 TL (sözleşmeli öğretmenler için 15.64 TL)

İngilizce Öğretmenliği Kurs Ücreti 36 TL

İngilizce Öğretmenliği Maaşları 2021 güncellenecektir.

Özel Okullarda İngilizce Öğretmenliği Maaşları

Özel okullarda İngilizce Öğretmenliği maaşları çalıştığı kuruma göre değiştiğinden net bir tutar verilememekle birlikte yaklaşık olarak 3000-6000 TL arasında değişmektedir.

Ücretli İngilizce Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik ek ders karşılığında yapılan öğretmenliktir. Yani atama dışında Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerek duyduğu durumlarda çalışan öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerin öğretmenlik mezunu olma koşulu bulunmamaktadır. Ücretli öğretmenler girdiği ders saati başına maaş alır. Yukarda bahsettiğimiz gibi ek ders ücreti 18.22 TL’dir. Haftada 30 saat derse giren ücretli İngilizce Öğretmenliği maaşı ise 2700 TL civarındadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın