Kolay İngilizce Öğrenmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

129
Kolay İngilizce Öğrenmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

İngilizce artık bir dünya dili ve iş dünyasında kullanmıyor olsanız bile bilmeniz şart hale gelmeye başladı. Neredeyse bir gereklilik haline gelen İngilizce, ne yazık ki ülkemiz eğitim sisteminde iyi derecede öğretilemiyor. Birçok kişi kolay İngilizce öğrenmek için okuldan mezun olur olmaz dil kurslarında soluğu alırken, yoğunluğu sebebiyle etkin olarak katılamadığı için hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalıyor. “Derdimi anlatacak kadar İngilizce biliyorum.” cümlesinin arkasına sığınmaya devam etmek zorunda kalan kişiler, derdini anlatamadıklarını kendilerine bile itiraf etmiyor. Peki, iyi İngilizce öğrenmek neden önemli? İngilizce öğrenmek için ne yapmak, nelere dikkat etmek, hangi püf noktaları bilmek gerekiyor?

Bu sorunun cevabını verebilmek içim öncelikle İngilizce hakkında detaylı bilgi edinmeye çalışalım:

En iyi yaşayarak öğrenirsiniz.

İngilizce öğrenmek istediğinizi söylediğinizde size verilecek cevap genellikle İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamadan olmaz şeklinde olacaktır. Aslında bu en ağır klişelerden biri diyebiliriz. Bir kursa başladığınızda da genel olarak yapmanızı isteyecekleri şey, elinize kâğıt kalem alıp kelime ezberlemeniz olacaktır. Bunun da ne kadar verimli olduğu tartışılır. Dil öğrenmenin ezberle olabilecek bir şey olduğunu açıkçası pek düşünmüyoruz.

Kolay İngilizce öğrenmek için yapmanız gereken şey uygulamadır. Basit cümlelerle başlayın. Önce kelime kelime, sonra kısa cümleler derken, öğrendiğiniz her şeyi cümle içinde kullanmaya çalışın. Sonrasında yavaş yavaş yetkin bir seviyeye geldiğinizi göreceksiniz. Gün içerisinde arkadaşlarınızla konuşurken cümleleriniz arasında yerleştirebileceğiniz İngilizce cümleler, uygulama yapabilmenize olanak sağlayacaktır. Doğru cümle kurmak için bilgi edinip uygulama yaparken; dizi ve filmleri de İngilizce izlemeyi tercih etmeniz dili yaşayarak öğrenmeniz konusunda iyi bir yardımcı olacaktır. Birçok Hollywood yıldızının da İngilizce diziler ve filmler sayesinde İngilizce konuşma becerilerini geliştirdiklerini mutlaka duymuşsunuzdur.

Mantığını kavramaya bakın.

Her ne kadar halk arasında İngilizce için yazıldığı gibi okunmayan karmaşık bir dil dense de durum pek öyle değil. Mantığını kavradıktan sonra aslında her şeyin çok kolay bir şekilde ilerlediğini göreceksiniz. Türkçede her kavram farklı kelimelerle karşılık bulurken, İngilizcede farklı şeyler aynı kelimelerle ifade edilebiliyor. En basitinden ‘brother’ kelimesini düşünün. İngilizcenin az kelimeli bir dil olması, mantığını kavradıktan sonra işinizin çok kolay ilerlemesine olanak sağlayacaktır.

Günlük kullanımda kurallara bağlı kalmayın.

Kolay İngilizce öğrenmek için dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de günlük konuşmalarda kurallara bağlı kalmak için kasmamak. Tüm kuralları ile İngilizce öğrenmek ve bunu kullanmaya çalışmak çok mümkün olmayabilir. Üstelik gramer kurallarının çok da kalıcı olabileceğini düşünmüyoruz. Ancak günlük yaşamda kullanabileceğiniz kalıpları pratiğe döktüğünüzde, kurallara bağlı kalmadan kullanmaktan çekinmeyin. Kendi kurallarınızı yaratın ve korkmadan konuşmaya başlayın.

Çevirici uygulamalar değil, sözlük kullanın.

İngilizce öğrenmek istiyorsanız başlangıçta çeviri araçlarını bir kenara bırakmanız gerekecek. Belirli bir seviyeye geldikten sonra bu araçları kullanabilirsiniz, ancak başlangıç seviyesindeyken sözlük kullanmak en ideal çözüm. Kelimelerin anlamlarına sözlükten baktığınızda ve bir yere not ettiğinizde aklınızda çok daha kalıcı hale gelecektir. Kelime bilginizi artırmak için sözlük kullanmanız şart. Başlangıç seviyesini aştıktan sonra kelime çevirileri için çeviri uygulamalarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Ancak yolun daha başındayken her zaman kullanabileceğiniz ve yanınızda bulundurabileceğiniz bir sözlük edinin.

Hangi aşamada olduğunuzu bilin.

İngilizce öğrenmek, bilginizi ve konuşma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, öncelikle hangi seviyede olduğunuzu bilmelisiniz. Seviyenizi bildikten sonra ilerleme kaydetmeniz çok daha kolay ve sağlam olacaktır. Kolay İngilizce öğrenmek için temel konuları iyi bir şekilde öğrenmeli, üzerine koya koya ilerlemelisiniz. Çünkü her dil gibi İngilizce de zaman içerisinde öğrenilen bir dildir ve kullandıkça, yazdıkça, konuştukça üzerine katarak geliştirmeniz mümkün olacaktır.

Ben zaten biliyorum, o konuyu öğrenmeme gerek yok, o kelimeye ihtiyacım olmaz gibi cümlelere sığınarak es geçtiğiniz konular, yaşantınız içerisinde bir gün karşınıza çıktığında problem yaşamanıza neden olabilir. Bu sebeple İngilizce öğrenirken iyi bir alt yapıya sahip olduğunuza emin olduktan sonra aşama aşama ilerlemeye dikkat etmelisiniz. Zaman zaman geriye dönerek eksik kaldığınızı düşündüğünüz konulara yeniden çalışmak ve tekrar etmek de iyi bir fikir olabilir.

Küçük çeviriler yapmaya başlayın.

Bu konuda ilk adımı sevdiğiniz şarkıları çevirmekle atabilirsiniz. İngilizce şarkı avcısı olduğunuza eminiz. O çok sevdiğiniz, her gün üst üste dinlediğiniz, melodisi güzel, ama sözleri nasıl bilmiyorum dediğiniz şarkıları çevirmeye ne dersiniz. İşte kolay İngilizce öğrenme konusunda bir adım daha! Şarkıları çevirin, kısa öyküleri çevirmeye çalışın, ilgi alanınız olan konular hakkında içerikler bulun ve kendinize onları çevirmek için fırsat yaratın. Zaman içerisinde kelime dağarcığınızın genişlediğini ve daha iyi İngilizce öğrenmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Ara vermeyin!

Belki de İngilizce öğrenme konusunda yapılan en büyük hata ara vermek… Eğer bir kursa gitmeden kendi çabalarınızla İngilizce öğrenmeye çalışıyorsanız, kendiniz için bir çalışma tablosu belirlemeli ve uyum sağlamalısınız. Çalışma günlerinizin arasında uzun aralıkların olması bir sonraki çalışmaya kadar öğrendiklerinizi unutmanıza neden olabilir.

Bir cevap yazın