Palmiye Yağının Faydaları

31

Palmiye yağı kırmızı palmiye yağı adıyla da bilinir. Palmiye bitkisinden üretilen palmiye yağının faydaları arasında en bilinen özelliği kötü kolesterolü önlenmesi, göz sağlığını koruma, kardiyovasküler rahatsızlıkların giderilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanser riskine karşı koruması, cilt ve saç sağlığını koruması ve enerji düzeylerini arttırma gibi birçok özellik bulunmaktadır.

Palmiye Yağının Faydaları

Palmiye yağı A, D ve E vitaminlerine sahiptir. Bu vitaminlere sahip olmasından dolayı hem emziren anneler için hem de anne adayları için çok faydalıdır. Vitamin eksikliğinden dolayı vücut sisteminin bozulmasını önleyen palmiye yağı özellikle de yurt dışında çok tercih edilmektedir.

Antioksidan değeri oldukça fazladır. Antioksidan değerinin yüksek olmasından dolayı içerisinde çok miktarda E vitamini bulunur. Bu da vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Ayrıca palmiye yağı cildin alt dokusunu güçlendirerek cilt kırışıklıklarına karşı koruma sağlar. Ciltteki ince çizgilerin derinliğini de azaltarak güneş ışınlarının cildinize verebileceği zararları azaltır ve cildinizin kalitesini de yükseltir.

Palmiye yağı kullanımının en önemli sebeplerinden birisi de vücuda enerji ve dinçlik katmasıdır. Vücudun sahip olduğu enerji düzeyini yükselterek hormon dengesini artırır ve vücudun daha aktif hale gelmesini sağlar.

Yüksek oranda antioksidan ve beta karoten değerlere sahip olan palmiye yağı, göz sağlığımızın korunmasında da çok önemli bir etkiye sahiptir. Göz hücrelerine serbest radikallerin verdiği zararları önleyerek yaşlılıkta karşılaşabileceğimiz makula ve katarakt rahatsızlıklarını engeller.

Vücudumuzun tüm hastalıklardan korunması için güçlü bir bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Karaciğer, kemik ve göz sağlığının korunmasını sağlayan palmiye yağı, sahip olduğu güçlü vitaminler sayesinde vücudumuzun direncini arttırır ve böylece vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

Kolon, meme, prostat, pankreas, cilt, akciğer ve mide kanserlerine karşı bizleri koruyan palmiye yağı, kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve böylece serbest radikallerinin gelişmesini önler.

Palmiye yağı bellek gelişimini arttırır, nörolojik rahatsızlıkların belirtilerini azaltır ve yaşlılığa bağlı gelişen bir titreme hastalığı olan parkinson ve unutkanlık hastalığı olan Alzheimerın da etkilerini azaltır. Bitkisel yağ antioksidan desteğiyle beraber beyin sağlığınızı olumlu yönde destekler.

Ayrıca palmiye yağı, cildinizin erken yaşlanmasını da engellemektedir.

Bir cevap yazın