Portakal Kabuğunun Faydaları

35

Birçoğumuz portakalı soyup yedikten sonra kabuklarını çöpe atar. Ancak portakal kabuğunun faydaları nedelerdir, portakal kabukları nasıl değerlendirilir konusunu sizler için derledik.

Portakal Kabuğunun Faydaları

İçerisinde barındırdığı A ve C vitaminleri ile portakal kabuğu, vücudumuzun antioksidan açısından daha zengin hale gelmesini sağlamaktadır. Bu vitaminler sayesinde kanser hücrelerini azalır ve birçok kanser çeşidine karşı bir koruma kalkanı oluşturmaktadır. Güneşin neden olduğu cilt kanserine karşı da portakal kabuğu koruyucu bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra akciğer ve cilt kanserine karşı da bizleri korumaktadır.

Portakal kabuklarında bulunan bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşmesi sağlanır. Kronik bir hal alan kolesterol rahatsızlığınızın tedavisinde portakal kabuğu tüketimi aktif rol almaktadır.

Portakal kabuğu tüketimi ile kabızlık problemlerini giderebilir. Portakal kabuğu, bağırsaklarınızın ritmik çalışmasını sağlamaktadır. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan portakal kabuklarını kurutup ardından 1 bardak kadar ılık suya ekleyerek 10 dakika demledikten sonra içebilirsiniz.

Portakal kabuğu çayını sabahları kahvaltı yapmadan önce içtiğinizde bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Portakal kabuğunun lif değeri yüksektir. B öylelikle gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Bunların yanı sıra kısa kısa portakal kabuğunun faydalarından bahsetmek gerekirse;

– Grip ve nezle gibi kış hastalıklardan korur.

– İdrar yollarını harekete geçirerek böbrek taşlarının düşmesini sağlar.

– Kan akışını hızlandırarak kalp ve damar tıkanıklıklarını çözer.

– Zindelik verir ve yorgunluğunuzu giderir.

– Ağız sağlığına da iyi gelen portakal kabukları nefesinizin kötü kokmasını giderir.

– Bağışıklığı güçlendirerek solunum yolu rahatsızlıklarını önler.

Portakal kabukları taze olarak salatalarda ve yemeklere içine lezzet vermesi için eklenebilir. Keklere ve hamur işlerine rendelenerek veya doğranarak da kullanılabilir. Ayrıca birçok içeceğe de portakal kabuklarını rendeleyerek ekleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra portakal kabuklarının cilde de oldukça faydası bulunmaktadır. Portakal kabuğu tüketimi ile güneşin cilde verebileceği zararlı ışınlardan kendinizi korunabilirsiniz. Ayrıca portakal kabukları tüketerek cildinizin daha gençleşmesini sağlayabilirsiniz. Ciltteki sivilce ve akne problemlerinin giderilmesinde de portakal kabuğu olukça yararlıdır.

Diş beyazlatmak için de portakal kabuğu oldukça yararlıdır. Portakal kabuklarının iç taraflarında bulunan beyaz kısımlar dişleri beyazlatır. Dişlerinizi beyazlatmak için portakal kabuklarının içindeki beyaz kısımlarını 2 – 3 dakika süreyle dişlerinize ovalar gibi sürün.

Bir cevap yazın