Şeker Otunun Faydaları

30

Şeker otu, stevia adıyla da bilinir. Adından da anlaşılabileceği gibi daha çok tatlandırmak amacıyla kullanılan şeker otu genellikle Çin, Japonya, Paraguay ve Brezilya gibi ülkelerde daha çok kullanılmaktadır. Şeker otunun faydaları arasında cildin beslenmesi, zayıflamaya yardımcı olması, kan basıncını düşürmesi, diyabet sağlığı, daha güçlü kemikler, komple ağız bakımı yapması ve kanserden korunması olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır.

Şeker Otunun Faydaları

Diğer adıyla stevia bitkisi sahip olduğu antibakteriyel etki ile ağızda yer alan bakterilerin giderilmesini sağlar Şeker otu ağız temizleme suları ve diş macunlarında ana madde olarak kullanılır. Diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmaları engeller.

Şeker otunun en etkili özelliklerinden birisi de kan şekerini düzenlemesidir. Şeker hastaları için kullanılabilen şeker otu, diyabet rahatsızlıklarının meydana getirdiği semptomların azalmasında yardımcı olur.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda şeker otu tüketimi ile trigliserit ve kötü kolesterol düzeylerini azalttığı belirlenmiştir. Kolesterol seviyesini düzenleyen şeker otu, iyi kolesterolün yükselmesi için de kullanılmaktadır.

Şeker otundaki bileşenlerde güçlü antioksidanlar bulunur. Sahip olduğu antioksidan içeriği ile birlikte vücudunuzu kanser riskine karşı korur. Serbest radikallerin önlenmesinde de etkili olan şeker otu sağlıklı hücreleri korur ve kanser olmalarını engeller ve böylelikle kanser hücrelerinin çoğalmasını da engellemiş olur.

Şeker otunda yer alan içerikler düşük kalori oranlarına sahiptir. Bu nedenle de şekere göre daha tatlıdır. Şeker otu ile birlikte hazırlanan tatlı ve kekler, şekerle hazırlananlara göre daha az kalorilidir ve böylelikle kilo vermenize de yardımcı olur.

İçeriğinde şekerin tam tersi içerikler bulunduğundan kemik dokusunun artmasını sağlar ve yaşlılıkta meydana gelebilecek kemik problemlerine de iyi gelir. Kalsiyum oranının artmasını sağlayarak kemikleri güçlendirir. Böylelikle oluşabilecek kırıkları da engeller.

Cilt rahatsızlıkları arasında en sık rastlanan dermatit ve egzama gibi sorunların tedavisine yardımcı olur. Bu bölgelerdeki bakterileri yok ederek daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Şeker otu idrarın söktürülmesini, kan damarlarının rahatlamasını ve de sodyumun vücudunuzdan kolay bir şekilde atılmasın sağlar. Kardiyovasküler rahatsızlıklarda da yardımcı olan şeker otu, oluşabilecek felç ve kalp krizi gibi kalp rahatsızlıklarının da oluşumunu engeller.

Şeker Otu Çeşitleri Nelerdir?

Yeşil Yapraklı Şeker Otu : Şekere göre 30 kat daha tatlıdır. Az işlenen bu şeker otu türünde biraz acı bir tat bulunmaktadır.

Şeker Otu Ekstratları : Şekere göre 200 kat daha tatlıdır. Yeşil şeker otuna göre daha az acıdır.

Değiştirilmiş Şeker Otu : Çok fazla işlenmiştir. GDO’su değiştirildiği için tüketimi tavsiye edilmemektedir.

Şeker Otu Nasıl Kullanılır?

Şeker otu kahve ve çayı tatlandırmak için kullanılır. Dondurma yapımında, sütlü içeceklerde ve yoğurtları tatlandırmak için kullanılabilir. Hazır gıdalar, şekerli yiyecekler, içecekler, alkolsüz ürünlerde ve hazır turşularda kullanılabilir. Kurabiye, kek ve ekmek yapımında şeker otu eklenebilir. İşlenmiş şekere göre şeker otu çok daha tatlıdır. Bu yüzden şeker otu ekleyeceğiniz zaman ölçüye çok dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın