Sinameki Çayının Faydaları

40

Sinameki çayının faydaları arasında en bilinen özelliği kabız rahatsızlığına iyi gelmesidir. Müshil etkisi oluşturarak zayıflamak isteyenlerin de tercih ettiği bir besin kaynağı olan sinameki çayının faydaları arasında kabızlığı gidermesi, vücudu temizlemesi, sindirim sistemini çalıştırması, zayıflamak isteyenlere yardımcı olması ve hemeroite iyi gelmesi gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki çayı tüketmek enfeksiyonlardan vücudumuzu korur. Sindirim sistemini çalıştırarak vücudunuzdaki zararlı bakterilerin ve toksinlerin atılmasını sağlar. Eğer sık sık iltihaplanma sorunları ile karşılaşıyorsanız sinameki çayı tüketerek parazitlerin vücudunuzdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kabızlık rahatsızlığı çeken kişilere de önerilen sinameki çayı uzun yıllardır kabızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Diğer bitki çayları gibi hazırlayabileceğiniz sinameki çayını aktarlardan temin edebilirsiniz. Sinameki çayı içtikten sonra eğer midenizde kramp ya da ağrı hissediyorsanız hazırladığınız sinameki çayına küçük bir miktar kişniş ekleyebilirsiniz. Böylelikle ağrı ya da krampın önüne geçebilrsiniz.

Hemeroit rahatsızlığı bulunan kişilerin en büyük problemlerinden bir tanesi, kabızlıkta meydana gelen sancılar, dışkının sert olması ve ağrılardır. Sinameki çayı ile bu sorunların yaşanmasını engelleyebilirsiniz. Sinameki çayı dışkının rahatlamasını sağlar. Hemeroitin nedeniyle oluşan sızlamaları azaltır.

Tüm sindirim sistemini ve bağırsak yollarını harekete geçirerek bu bölgeleri temizler. Hazmı zor gıdalar bile tüketseniz sinameki çayı içildiğinde çok kolay ve çabuk şekilde sindirilir. Sinameki çayı vücudunuzu alıştıracak şekilde sürekli tüketilmemelidir, Vücut sağlığınız için ara sıra tüketilmelidir.

Sinameki çayı vücutta detoks etkisi oluşturur. Sindirim sistemini daha sağlıklı çalıştırdığı ve temizlediği gibi vücudun diğer bölümlerinde de temizleme sağlar. Sinameki bitkisi doğal bir detoks görevi görmektedir. Böylelikle vücuttaki toksinleri, zararlı bileşenleri ve bakterileri uzaklaştırır.

Kilo vermek için diyet yapıldığında karşılan sorunlardan biri de az miktarda yemek yendiği için bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmamasıdır. Ancak sinameki çayı tüketerek bu sorundan kurtulabilir ve iştahınızın bastırılmasını sağlayarak kilo verebilirsiniz.

Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

Sinameki çayı içtikten sonra mümkünse dışarı çıkmamalısınız. Çünkü güçlü bir müshil etkisi oluşturacağından ishal olma şansınız yüksektir. Ayrıca 1 haftadan daha fazla süreyle kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmez.

Sinameki Çayı Hazırlanışı: Orta büyüklükteki bir cezveye suyu koyarak kaynatın. Kaynadıktan sonra 2-3 dakika bekletin ve üzerine sinameki çayını ekleyerek 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzerek içebilirsiniz.

Sinameki Çayının Zararları

Sinameki çayını en fazla 10 gün tüketmelisiniz İdeal süresi ise bir haftadır. Aksi taktirde vücudunuzda vitamin ve mineral kaybı, bağırsak tembelliği sorunlar oluşabilir. Sinameki çayı içtikten sonra eğer idrar renginizde bir değişiklik oluşursa sinameki bitkisine karşı alerjiniz olabilir. Böyle bir etki görüldüğünde kesinlikle sinameki çayı tüketmemelisiniz. Çok uzun süre kullanılan sinameki bitkisi böbrek ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. İlaç tedavisi görenler ve ciddi rahatsızlıkları bulunanlar kullanmadan önce kesinlikle bir doktora danışmalıdır. Yeni anne olmuş ya da anne adaylarının sinameki çayı tüketmeleri kesinlikle önerilmez.

Bir cevap yazın