Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları 2021

5180
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları 2021
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları 2021

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü eğitim fakültesinde bulunan ve mezun olunduğunda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak resmi bir şekilde ya da özel öğretim kurumlarında Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği  unvanı ile öğretmen olarak mezun olunan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümden mezun olan öğretmenler 5. sınıftan 8. sınıfa kadar dersler vererek öğretmenliklerini yaparlar.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği maaşları devlette ve özelde değişiklik gösterdiğinden konuyu kurumlara göre değerlendireceğiz. 

Devlet Okullarında Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki resmi orta okullarda çalışan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri haftada 15 ders saatine girerler ve bunun sonucunda net olarak 4400 TL maaş alırlar. Ancak ek derslere girerek bu maaş artmaktadır. Bu nedenle net bir tutar verilemez ancak size tahmini bir tutar vereceğiz.

Öğretmenler için güncel ek ders ücreti 18.22 TL’dir. Yani Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri haftada 15 saat derse girerek 4400 TL maaş alırken üzerine girdikleri her ek ders için ders başına 18.22 TL daha maaşlarına eklenmektedir (Kurslar için ek ders ücreti 36 TL’dir). Haftada 30 saat yani günde 6 saat derse giren bir Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni 5500 TL maaş alır. Ancak öğretmen sözleşmeli olarak görev yapıyorsa bu tutardan yaklaşık 250 TL daha az alacaktır. Kurs ek ücretleri daha fazla olduğundan haftada 30 saat hafta içi dersine ve hafta sonları da kursa giren bir öğretmen de yaklaşık 6000 TL civarında maaş alacaktır. Yani:

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Net Maaşı 4400 TL (haftada 15 saat derse girerse)

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Ek Ders Ücreti 18.22 TL (sözleşmeli öğretmenler için 15.64 TL)

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Kurs Ücreti 36 TL

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları 2021 güncellenecektir.

Özel Okullarda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları

Özel okullarda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği maaşları çalıştığı kuruma göre değiştiğinden net bir tutar verilememekle birlikte yaklaşık olarak 3000-6000 TL arasında değişmektedir.

Ücretli Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik ek ders karşılığında yapılan öğretmenliktir. Yani atama dışında Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerek duyduğu durumlarda çalışan öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerin öğretmenlik mezunu olma koşulu bulunmamaktadır. Ücretli öğretmenler girdiği ders saati başına maaş alır. Yukarda bahsettiğimiz gibi ek ders ücreti 18.22 TL’dir. Haftada 30 saat derse giren ücretli Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği maaşı ise 2700 TL civarındadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın